Dünyanın En Gizemli Yerlerinden Biri: Bermuda Şeytan Üçgeni

Bunca İnsan Nereye Kayboldu?

Bermuda Şeytan Üçgeni sınırları kesin çizgilerle belli olmamakla birlikte Bermuda Adaları, Florida ve Porto Riko arasında oluşan üçgen bölge olarak kabul edilir. Bermuda Şeytan Üçgeni, Atlantik Okyanusunda, geçmişte çok sayıda uçak ve geminin kaybolduğu bölgedir.

Bölgede iz bırakmadan kaybolan araçların sayısı 200’ün üzerinde. Bugüne kadar kayda giren tüm vakalar göz önüne alındığında toplam 8127 kişi kayboldu.

Kolomb ve Piri Reis Bu Üçgenin Gizemini Biliyor Muydu?

Kristof Kolomb 1492’de yolculuğuna çıkarken pusulası Bermuda Şeytan Üçgeni’nde garip davrandı ancak mürettebatı başına ne geldiğini söylemedi. Science Vibe’e göre, Kristof Kolomb aynı zamanda, gökyüzünde büyük bir ateş topu gördüğünü söylemiş. Osmanlı denizcisi Piri Reis ünlü kitabı Kitab-ul Bahriye’de bu bölgeden bahsetmiş ,Amerika Kıtası ile ilgili çizdiği haritalarda tam Bermuda Şeytan Üçgeni’nin olduğu yere bir rüzgar gülü koymuştur. Piri Reis haritalarında rüzgar güllerini genellikle büyük enerjilere sahip yerlere koyardı ve Bermuda da bunlardan biriydi. Bazıları Piri Reis Haritası’ndaki The Island of Hispaniola’nın aslında Batık Kıta Atlantis olduğunu düşünmektedir.

Beklenmeyen Kaynak

Gelelim bu bölgenin gizeminin aslında neyden kaynaklı olduğuna. Şu an en kuvvetli ihtimal olarak ortaya atılan güncel teoriye göre, bu tabaka denizin dibinde yer alan büyük doğal gaz kaynağından çıkan gazların suyun altında yüksek basınç ve düşük sıcaklığın etkisiyle katılaşıp beyaz hidrat parçacıkları haline gelmesi şeklinde açıklanıyor. Bu bölgeden aynı zamanda Gulf Stream adı verilen bir sıcak su akıntısı geçer. Suyun tabanındaki hidrat parçacıkları sıcak su akıntısıyla karşılaştıklarında eriyip su yüzüne doğru harekete geçerler. Bunun sonucunda binlerce metreküp doğal gaz suya karışmış olur ve suyun yoğunluğunu çok azaltırlar. O esnada bölgeden geçen bir gemi varsa, yoğunluk farkından dolayı suyun kaldırma kuvveti gemiyi taşıyamaz ve gemi batar.

İşte bunca kaybın, gizemin sebebi araştırmalara göre yalnızca bir doğal gaz kaynağı. Oralara gidecek olursanız dikkat edin şeytan üçgenine girmeyin.