Dünyanın İlk Su Altı Müzesi: MUSA

Dünyanın ilk su altı müzesi Museo Subacuático de Arte!

Dünyanın ilk su altı müzesi, Meksika’nın Cancun şehrinde kurulmuş Museo Subacuático de Arte müzesidir. Halk ağzında MUSA olarak bilinen müze 2009 yılında açılmıştır. Bu projenin heykelleri, fotoğrafçı ve heykeltıraş Jaime González Cano tarafından yapılmış olup, maddi ve manevi destekçisi de Cancun Denizcilik Birliği eski Başkanı Roberto Díaz Abraham’dır.

450 Gerçek Boyutlu İnsan Heykeli

Karayip Denizi kıyılarını süsleyen Cancun günümüzün en turistik şehirlerinden biridir. Şehrin en turistik yerlerinden biri de tabii ki Museo Subacuático de Arte müzesi. Müze, denizin altında 420 metrekareden fazla alanı kaplayan, 450 adet gerçek boyutlu insan heykelinden oluşuyor. Heykeller tam 200 tondan fazla ağırlığa sahip. 2009’da yalnızca 100 adet heykelden oluşan müze, zaman içinde büyümeye devam ediyor.

MUSA, deniz altındaki iki bölümden oluşuyor; Salon Manchones ve Salon Nizuc. Müzenin ikiye bölünmesinin sebebi, dalış sırasında çok büyük yoğunluk oluşmasını engellemektir. Salon Manchones 8 metre derinliğindedir ve yalnızca tüplü dalış ile görülebilir. Salon Nizuc 4 metre derindedir. Bu nedenle Şnorkelle yüzebilir veya camın altında yapılan turlara katılabilirsiniz.

Doğa Dostu Heykeller

Jaime González Cano, heykellerin doğa dostu olmasına büyük önem vermiştir. Su altında bulunan mercanların gördüğü zarar sanatçıyı oldukça etkilemiş ve eserlerini yaparken doğayı hiç unutmamıştır. Heykellerin yapımında kullanılan çimentoların PH değeri nötralize edilmiş ve bu sayede doğal hayata uyumlu hale getirilmiştir. Doğayla uyumlu heykellerin üzerinde, zaman içinde, mercan ve birçok deniz canlısı hayat buluyor. Sanatçının ellerinden çıkmış eseri doğa tamamlıyor diyebiliriz.

Müzede Çalışan Sanatçılar

Jaime González Cano

Karen Salinas Martinez

Rodrigo Quiñones Reyes 

Aalvador Quiroz Ennis

Elier Amado Gil

 

Fotoğraflar: musamexico.org