Duyusal Yoksunlaştırma Tankı

Duyusal Yoksunlaştırma Tankı Nedir?

İzolasyon tankı olarak da bilinmektedir. Bu tank tüm duyu organlarını devre dışı bırakıp beyine odaklanmayı sağlıyor. İçi 20-30 cm kadar derişik tuzlu su çözeltisi ile doludur. Işık ve ses geçirmiyor. İnsanlar bu tank sayesinde kendilerinin bilmedikleri taraflarıyla tanışıyorlar.

Bilimsel anlamda ilk yoksunlaşma tankı psikanalizci ve nörofizyolog John Lilly tarafından beynin bu şekilde çalışması kendinden mi kaynaklanıyor yoksa çevreye mi bağlı olduğunu araştırmak için kurulmuş bir düzenektir.

Duyusal Yoksunlaştırma Tankının Yararları Nelerdir?

Duygusal yoksunlaştırma tankı ile birçok deney ve araştırma yapılmıştır. Bunların sonucunda da birçok farklı etkisinden ve faydasından bahsedilmiştir. Duygusal yoksunlaştırma tankı kaslarınızı dinlendiriyor, anksiyeteye, strese, depresyona ve uyku bozukluklarına iyi geliyor.

Duyusal Yoksunlaştırma Tankının Zararları Var Mı?

Uzun süre burada kalması sonucunda kişi dış dünyadan soyutlandığı için kimlik kaybına uğrayabilir. Hayal ile gerçek arasındaki çizgiyi ayırt edemeyebilir. Bazı kişiler de bu tank içerisindeyken halüsinasyon gördüklerini söylemişlerdir. Bu düzenek günümüzde İran da işkence aleti olarak kullanılmaktadır.