Edgar Allan Poe

Poe’nun sadece kendine has olan ve onu bütün diğer yazarlardan ayırt ettiren özelliği, hayal gücünün olağanüstü genişliğidir.”

Dostoyevski

Gotik edebiyatın modern örneklerinden biri olan Edgar Allan Poe, 1809 yılında Amerika’da doğdu. 1 yaşında babası tarafından terk edildi, bir yıl sonra ise annesini veremden kaybetti.

Virginia Üniversitesi’nde eğitime başladı fakat alkol, kumar borçları gibi sebeplerle okulu bırakmak zorunda kaldı. Yalnızca 1 yıl kaldığı üniversitede, adını taşıyan bir oda mevcut.

Aslında hiçbir zaman aileye tam olarak uyum sağlayamayan Poe, kendisini büyüten Frances Allan’ı da kaybettikten sonra Frances’ın eşi John Allan ile anlaşamadı ve aileden iyice uzaklaştı. Bir süre orduda görev aldı, askeri akademiye kaydoldu fakat buradan da atıldı. Daha sonra halasının yanına taşındı.

Yazar ve şair olmak istiyordu. Kendini yazmaya verdi ve 1833 yılında bir derginin yarışmasında birincilik kazandı. Bu zamana kadar bazı şiir kitapları yayımlandı.

Daha sonra bir dergide editör oldu ve kuzeni Virginia ile evlendi.

Farklı dergilerde editörlük yapmayı sürdürüyordu, bu sırada ilk öykü kitabını çıkardı ve 1843’de düzenlenen bir yarışmada da ödül kazanarak kendini geliştirmeye devam etti.

“Duyguların aşırı güçlü oluşunu delilik zannediyorsunuz.”

Edgar Allan Poe

Hayatındaki kadınları bir bir kaybeden Poe, 1847 yılında da eşini kaybetti.

1849 yılının Ekim ayında meçhul bir şekilde vefat etti. Gazeteler Poe’nun ölümünü “beyin tıkanıklığı” ya da ” beyin iltihabı” olarak duyurdu. Ölüm sebebi hala net olarak bilinmeyen Poe’nun soğuk ve rutubetli havada yapılan cenaze törenine katılan kişi sayısı, bir elin parmaklarını biraz geçince tören de üç dakika sürdü. 2009 senesinde ikinci bir cenaze töreni yapıldı.

Allan Poe, sayısız makale, öykü ve eleştiri yayımladı.

İlk dedektiflik öyküsü, Morgue Sokağı Cinayeti eseridir. Bu hikayenin ana karakteri Auguste Dupin, daha sonrasında Sherlock Holmes’a ilham verdi.

1845 yılının ocak ayında yayımladığı “Kuzgun” şiiri ile büyük bir başarı kazandı. Bu şiirden kazandığı para ise 9 dolardı.

Yine de Edgar Allan Poe, birçok yazarı ve okuyucuyu etkilemiştir. Onun eserleri günümüzde de ilgi görmektedir. Poe’nun başarısı, insanın bilinçaltında var olan korku ve kaygıları canlandırmasından ileri gelir. Üstelik öykülerinde kendine yer edinen sanat, edebiyat, tarih, felsefe, matematik ve fizik gibi alanlardaki birikimi de dikkat çekmektedir.

“Garip, dengesiz ve saplantılarla dolu yapısının kendini cinayete ya da deliliğe sürüklemesini önlemek için, Poe’nun elinin altında bir başka zehir vardı. Herkesin aynı rahatlıkla kullanamayacağı bir zehir: Güzel ve özenli yazısıyla, arada bir derin üzüntüsünden ayrılmasını sağlayan, ürkünç, kasvetli ama avutucu imgeleri kağıda döktüğü mürekkepten söz ediyorum.”

Marie Bonaparte

Gerçeklik ve kurgunun birlikte işlendiği “The Raven” filmine de göz atabilirsiniz:

“Gün boyu rüyalarda gezenler, sadece uykusunda rüya görenlerin kaçırabileceği şeylerin farkındadır.”

Edgar Allan Poe