Edgar Wright’ın Dünyasından Scott Pilgrim

İngiliz yönetmen Edgar Wright’ın dördüncü uzun metraj filmi olan Scott Pilgrim Dünya’ya Karşı(2010) bir çizgi roman uyarlaması. Bryan Lee O’Malley’in aynı adlı çizgi-roman serisinden uyarlanan filmde, 22 yaşındaki Scott Pilgrim’in sevgilisi tarafından aldatılıp ardından terk edildikten sonra yeni aşklara yelken açmasıyla kendisini bazı durumlara düşürmesini anlatılıyor.

Daha önce Zombilerin Şafağı, Sıkı Aynasızlar ve Dünyanın Sonu(bu film daha sonra) filmlerinde olduğu gibi başta normal yani gerçeğe yakın bir çizgide ilerleyen film, Scott’ın aşık olmasıyla beraber gerçeklik-dışı bir halde seyretmeye başlar. Artık Scott aşık olduğu Romana ile birlikte olmak için eski sevgilileriyle yüzleşmek ve onları alt etmek zorundadır. Bu durum romantik-komedi türünde bir film seyrederken bir anda kendinizi görsel efektlerin ve hard müziğin arasında bulduğunuz bir aksiyon filmini seyretmeye başlamanıza neden oluyor tabiri caizse. Romantiklik filmden uzaklaştırılıyor ve tebessüm ettiren, üstüne düşünülesi komedi geyiği ile aksiyon sahneleri baş başa bırakılıyor.

Atari oyunu gibi bir atmosferde geçen yönetmenin deyimiyle bir nevi müzikal tarzdaki filmde, müzik karakterlerin dans etmek yerine dövüşmek için kullandıkları bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Değişik tarzda kurgulanan görüntüler ise seyirciye adeta faklı bir dünyada olduğunu her seferinde hatırlatan bir uyarıcı gibi.

Son olarak Baby Dirver(2017) adlı filmle gündeme gelen Edgar Wright’ın yönetmenliğinde komedi ve aksiyon ögelerinin ön plana çıktığı; Michael Cera, Mary Elizabeth Winstead, Keiran Culkin, Chris Evans gibi oyuncuların hayat verdiği olağanüstü karakterlerin olduğu, belki gençlik filmi olarak niteleyeceğimiz bir film olan Scott Pilgrim Dünya’ya Karşı, kesinlikle olmasa bile zaman bulunursa izlenmesi gereken, keyifli zaman geçireceğiniz bir film. Tavsiye ederim, iyi seyirler…