Elleriniz Ne Söylüyor, Hiç Dinlediniz Mi?

BEDEN DİLİNE GÖRE KONUŞURKEN ELLERİMİZ BİZE NE ANLATIR ?

Bilimsel araştırmalar eller ve beyin arasında bedenin diğer bölümlerine göre daha fazla sinir bağının olduğunu gösteriyor. Bilinçsiz olarak karşınızdaki kişiye elleriniz , duruma veya yere olan tavrınızı ortaya çıkarır. Peki nasıl mı?

Eğer karşınızdaki kişinin elleri size karşı açık ve yukarı dönükse ona güvenebilirsiniz çünkü doğru söylüyordur.

Size kendi fikirlerini kabul ettirmeye çalışan birinin ellerine dikkat edin, her iki eli de kendine dönüktür.

Bazı kişiler ellerini bel hizasında katlamanın veya masanın üstüne koymanın  rahat olduğunu söyler ya da bunun derli toplu göründüğünü düşünür. Siz de bunun olumlu bir jest olduğunu düşünüyorsanız yeniden düşünün. Araştırmalar bu jestin güveni sergilemek yerine kişinin sinirlerinin bozulduğunu, istemediği bir şeyin ortaya çıkmasından tedirgin olduğunu ortaya koymaktadır.

 

 

Mesela üzgün olduğunuzda yüzünüzü okşadığınıza, dudaklarınızla oynadığınıza veya ensenizi ovduğunuza hiç dikkat ettiniz mi? Bu hareketler genelde bakımı üstlenen kişilerin çocukları rahatlatmak için yaptıkları hareketlerin benzerleridir. Bu hareketlerin rahatlatıcı yönünü küçüklüğümüzde fark edip ilerleyen zamanlarda da devam ettiririz.

 

Yalan söylediğimizde elimizi burnumuza götürdüğümüzü mutlaka duymuşsunuzdur. Yapılan incelemelere göre bireyler kendini güvende hissetmediğinde, stresli olduğu zamanlarda burna yüksek kan akışı olur. Bu da burunda karıncalanma hissi yaratır. O yüzden karşınızdaki kişi konuşurken burnuyla oynuyorsa bilin ki streslidir veya ortada bir güvensizlik durumu vardır.

 

 

 

Son olarak size bir tavsiye: Birini zorlamadan ona düşüncenizi kabul ettirmek istiyorsanız dirseklerinizi 90 derece olacak şekilde bükün ve iki elinizi de avuç içleri birbirini gösterecek şekilde yan yana tutun. Daha sonra açık olan ellerinizi yavaşça aşağı yukarı hareketlerle çırpın. Karşınızdakinin yavaş yavaş yumuşadığını göreceksiniz.