En Etkili Manipülasyon Teknikleri

Kalabalık insanı yerin dibine de sokar, göklere de çıkarır. Alkış bir çok şeyin başlangıcı ya da bitişi sayılır. Asıl problem olan bu kadar kalabalığın neyi alkışladığını bilmeden alkışlaması değil mi zaten? Kabul edelim ki manipüle edilmeye bayılıyoruz. Birçok insan bize ne yapacağımızı nasıl yaşamamız gerektiği hakkında direktifler verirken kafamızı bir aşağı bir yukarı sallıyoruz. Hayatımız hakkında her çıkarım yapan kişiyi göklere çıkarıp , gereksiz övgüler konduruyoruz. Gelin birlikte en sık kullanılan manipüle tekniklerini inceleyelim.

”İnsanlara eğitim vermezseniz, onları manipüle etmek kolaydır’

Manipülasyon Nedir ?

Sözlük anlamına bakıldığında ”hareket etme”, ”yönlendirme”, ”etkileme” anlamı taşır. Gün içinde birçok kez farkında olmadan manipüle ediliyoruz. Eşimiz tarafından, patronumuz tarafından, arkadaşlarımız tarafından. Bazen insanlardan bile isteye bizleri yönlendirmeleri için yardım bekliyoruz. En sık gördüğümüz ve her yerde karşımıza çıkan manipüle yöntemlerinden biri olan psikolojik manipülasyon tekniklerinden bahsedeceğim.

1.Duygusal Manipülasyon

Duygusal baskı altına alınan her birey manipüle olmaya bir o kadar yaklaşmış demektir. Pek iyi niyetli olmayan bu manipüle tekniği kişini tamamen zaaflarından yararlanır. Elbette olaylar yalan üzerine kuruludur. Duygusal manipülatörler öncelikle sizi her konuda destekleyeceğinin sözünü verip, daha sonra ”bu tamamen senin sorumluluğun olayların benimle bir alakası yok” deyip kenara çekilebilirler. Kısaca en sevdikleri yöntem her şeyi yapıp benimle bir alakası yok demektir. Aşırı insancıl olan bu manipülatörlerimiz sizin en çok etkilendiğiniz olayları alır, bunları zaaflarınız haline getirir sonra başlar sizi oradan vurmaya. Tamamen şifa bulmak için anlattığınız her olay artık onların elinde bir kozdur ve sizi her türlü aşağı çekecek harekette bulunma gücünü kendi ellerinde hissederler. Bu yüzden en tehlikeli manipüle tekniğidir.

2.Mimikleri Gizleme

Yaptığımız her hareket aslında kimliğimizi ele verir. Bunları en iyi saklayanlar ise manipülatörlerdir. Asla kendilerini belli etmezler. Adeta ”poker face” görünümündedirler. İfadesiz bir surat kendini asla ele vermez. Çünkü insanlar masum bir surat görüntüsünün ardında asla bir fesatlık aramaz.

3.Örnek Gösterme

Anlattınız ve karşıdaki kişi ikna olmadı. Manipülatörler bir diğer taktiğe geçip kendinden çok üstün birini, bir devlet büyüğünü ya da saygı görmüş başka bir kişiyi göstererek karşıdakini etkilerler. Hayatımızda örneklere her alanda ihtiyaç duyarız. Bizden önce başkaları bir şey yapmıştır ve olumlu sonuçlanmıştır. Olumlu sonuçlanan bir durum başkaları tarafından bize empoze edilmeye çalışıldığında hiç kuşkusuz evet deriz. Bunun sonucunda ise manipülatör isteğine ulaşmış olacaktır. Unutmayın yüzünde ifade olmayan bir birey o suratın arkasında çok şeyler saklamaktadır.

4.Yanlış Olana Yönlendirme

Manipülatör kişinin en zayıf yönünü bulup, o yöne doğru bir çalışma yapar. Manipülatörlerin amacı kişiyi en yanlış olana yönlendirip ekarte etmektir. Amacı kişinin açıklarını bulup o yerlerden vurmaktır. Böyle yap ya da şöyle yap direktiflerinden sonra kişi karşı tarafın istediği kıvama gelecektir. İyi olan bir şeyi kötü olarak gösterir ve yerden yere vurur. Bu durumun sonucunda kişi başarısız olup özgüvenini kaybeder.

5.Ben Franklin Etkisi

Ben Franklin etkisi iyilik yapmak üzerine kurulmuş bir tekniktir. Amaç kişinin güvenini kazanmak adına yapılmış bir manipüle tekniğidir. Karşı taraf manipülatörden pek hoşlanmamışsa onun kendini sevmesi adına ondan bir iyilik ister. Manipüle edilen kişi yaptığı iyilikten ötürü hep karşı tarafı düşünür ve minnet duygusu güder. Aralarında bir bağ oluşur. Sonunda karşı tarafı sevme fikri daha cazip gelmeye başlar.

6.Korkut ve Rahatlat

En acımasız manipüle tekniğidir. Manipülatör kişiyi zaaflarını kullanarak korkutur. Kişinin gardları düştüğü için hemen hemen her şeyi yapabilecek düzeye gelir. Daha sonra manipülatör evet bu zor ama ben hallederim gibi rahatlatıcı cümleler kullanarak, kişinin rahatlamasını sağlar. Daha sonra manipüle olan kişi itaat etmeye başlar.

Saydığım bu altı manipülasyon tekniği sizlere ne kadar yakın geldi değil mi? Yazımın başında birçok insan tarafından manipüle edildiğimizi söylemiştim. Önce kendi gücüne varmalı insan. Kimse sizi sizden daha iyi tanımıyor ve aslında kimse sizin ne kadar yükselmeniz gerektiğiyle ilgilenmiyor. Kısaca herkes kendini alkışlamanın derdinde. Hayat standartlarınızı siz belirleyin ve günü geldiğinde o gemiyi limandan siz kaldırın. Dümeni sizde olan bir hayatınız olsun , olsun ki başkalarının kaptanlığına ihtiyaç duymayasınız.