Epik Tiyatro’nun Babası Bertolt Brecht

Bertolt Brecht, Epik tiyatronun kurucusu, şair, yönetmen ve oyun yazarı

1898 senesinde soğuk bir Şubat gününde dünyaya gözlerini açan Brecht, eğitim öğretimini tamamladıktan sonra, 1933 yılında baskıcı Hitler rejiminden kaçarak birkaç sene çeşitli ülkelerde sürgün hayatı yaşadı.

        (Berliner Ensemble Tiyatrosu, Dış)

Kendini ideolojik mânâda komünist olarak tanımlayan Brecht, tiyatro sanatında bir devrime imza attı. Almanya’ya geri döndüğünde, günümüzde hâlen içerisinde çeşitli oyunlar oynanan Berliner Ensemble Tiyatrosu’nu kurdu. Ve son anına kadar eşitle beraber bu tiyatroyu yönetti.

(Berliner Ensemble Tiyatrosu, İç)

Ölümünden yıllar sonra Berliner Ensemble’nin müdürü bir röportajda onun için şöyle söylemiştir:
“Brechtle tiyatro arasında oldukça sıkı bir bağ mevcut. O kendi zamanında bir yıldızdı, bugün de öyle. Seyirciyle ilk buluşması 1928’de oldu. Brecht o yıl “Üç Kuruşluk Opera”sını yazdı, ilk sahnelemeyi yaptı. Ve o anda salondaki seyirciler bunun bir fiyasko olduğunu düşündü, bu oyunun dünya çapında ünlü bir oyun olacağı akıllarının ucundan bile geçmemişti.”

20. Yüzyıl Alman Tiyatro ve Şiirinin en önemli isimlerinden Bertolt Brecht, 58 senelik yaşamında bizlere birçok oyun ve şiir bıraktı. İşte Brecht’in en sevilen şiiri:

Oyunları: Kafkas Tebeşir Dairesi (1948), Üç Kuruşluk Opera (1928), Cesaret Ana ve Çocukları (1941), Sezuan’ın İyi İnsanı (1943)