eriyen halı

Eriyen Halılar- Eskimeyen Sanatlar- Faig Ahmed

Eski zamanlardan günümüze neredeyse tüm evlerde rastalan halılar, büyük tarihe ve geçmişe sahiptir. Günümüzde bile yoğun ilgi gören halılara bir de dünyaca ünlü sürrealist sanatçı Faig Ahmet’in gözünden bakalım:

Faig Ahmet, Azerbaycan’ı dünyada temsil eden ve büyük üne sahip önemli bir sanatçıdır. Geçmişe batmış geleneksel el sanatlarının beklenmedik sunumu insanların ilgisini çekiyor. Eserlerini çizmek için bilgisayar kullanıyor ve tasarımlarını halılara basmak için karmaşık geleneksel halı dokuma tekniklerini seçiyor.

New York, Paris, Londra, Berlin, Moskova, Roma, Sidney ve Dubai’de karma ve kişisel sergiler olmak üzere dünya çapında çalışmalar sergiledi. Halıları Azerbaycan’ın eski dokuma geleneklerine dayanıyor.

Sanatçının derin ilgi alanları ve kişisel sorgulama yolları dünya dinleri, mistik uygulamalar, eski kutsal yazılar, kaligrafi ve desenlerle bağlantılıdır. Serginin küratörü Claudio Libero Pisano, Avrupa’nın ilk büyük kişisel sergisi olan Museo d’Arte Contemporanea di Roma’daki “Algılama Noktaları”nın girişinde, sanatçının gerçeğin algılanmasına ilişkin soruyu ele aldığını ve oluşturulması bakımından Ahmed’in estetiğini cüretkar ve fütüristik ve yine de eski yöntemlere sadık olarak tanımlıyor.

Sanatçı ayrıca 2013 yılında Londra’daki Victoria and Albert Museum’da Jameel Prize 3’e aday gösterildi.

İslam Sanatı Küratörü ve Orta Doğu Sanatı Başkanı Linda Komaroff, sanatçı hakkında bu fikirleri paylaştı: “Faig Ahmed, resim, video ve enstalasyon gibi diğer ortamlarda da çalışsa da, en çok eserlerine dayanan fantastik dokuma parçalarıyla tanınır. sanatçının kültürel mirasının temel taşlarından biri olan klasik Azerbaycan halısı… Ahmed bugün bu sanatsal geleneği sürdürüyor ama kağıt ve mürekkeple değil; bunun yerine halı tasarımlarını bir bilgisayarda yeniden yapıyor ve bitmiş çalışmayı tamamen çağdaş bir şeye dönüştüren optik illüzyonlar yaratıyor, bu da üç boyutlu ve hatta kinetik bir kaliteyi ifade edebiliyor. “

Ve bu da sizinle paylaşacağım en son çalışmalarından olan ”Şüpheler” adlı eseri: