Eski Türk Filmlerinin İzinde Bir Kitap “Yeşilçam Hafiyesi”

Yeşilçam filmlerini hangimiz sevmiyoruz ki? Siyah beyaz dönemin içine çeken nostaljisi, Kemal Sunal filmlerinin her izleyişimizde güldüren mizahı, Cüneyt Arkın efsanesinin aksiyon dolu sahnelerinin bir şekilde bizi ekrana kilitleyen büyüsü… Ve daha neler neler. İzlemekten bıkmadığımız, Türkiye tarihinin hafızası niteliğindeki birbirinden değerli yüzlerce yapım hayatımızın özel bir yerindedir. Ve bazen ezbere bildiğimiz sahne ve replikleri izlerken merak etmekten kendimizi alamadığımız bazı sorular vardır? Acaba nerede çekildi? Bu çocuk oyuncu şimdi nerede ne yapıyor? Bu sahne nasıl çekildi? Ben bu kıyafeti sanki daha önce görmüş müydüm? Acaba oyuncuların gerçek sesi mi? Patlamış mısırlarınızı hazırlayın. Yeşilçam sokağına bir kitapla giriş yapıyoruz.

İşte bizi de meraklandıran bu soruların cevapları peşinde koşan bir adam Kürşat Çetin. Tesadüfen önünden geçtikleri bir apartmanın önünde arkadaşının “Bak bu Bizimkiler dizisinin çekildiği bina” demesi Kürşat Çetin için dönüm noktası olmuş. O günden sonra kendisini beyaz perde ve beyaz camda izlediği sahnelerin içinde hissettiren mekanları, binaları, eşyaları, hatıraları ararken bulmuş. 2014 yılında sosyal medyada “Nerede Çekildi” isimli bir hesap açtı ve bulabildiği iç ve dış mekanların, eşyaların fotoğraflarını bu hesaptan paylaşmaya başladı. Yeşilçam dünyasına gönülden bağlı ve aynı soruların cevaplarını merak eden binlerce insanın takibiyle karşılaştı. Röportajlar, tv programı konukluğu, üniversite seminerleri peş peşe geldi.

Kürşat Çetin başlarda şaşkınla karşıladığı bu ilgi hepimizin ortak kültürü, ortak hafızası olan Yeşilçam filmlerine duyduğumuz sevginin bir yansımasıydı. Bu külliyatın basılı bir eser haline gelmesi de uzun sürmedi. Kürşat Çetin’in yıllar içinde biriktirdiği tüm bu bilgiler “Yeşilçam Hafiyesi” ismiyle Yediveren Yayınları tarafından basıldı. Böylece elimizde arşivlik bir eser olmuş oldu. Yıllarca aşkları, klişeleri, mizahı, hüznü kısacası bize ait tüm duyguları bize anlatan Türk sinemasına ilgi duyan herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap.

Ülkemizin en büyük kültürel miraslarından birisidir Yeşilçam Filmleri. Ortak paydada buluştuğumuz, ortak anılarımızı biriktirdiğimiz ve toplumsal yaralarımıza ortak çözümler aradığımız bir değerdir.

Yeşilçam hakkında yapmış olduğu araştırmalarıyla tanınan ve Nerede Çekildi (@nerdecekildi) konseptiyle büyük ilgi toplayan Sinema Araştırmacısı Kürşat Çetin, kendi koleksiyonunda bulunan ve Yeşilçam hakkında ilk kez duyacağınız birçok bilgiyi sizler için derledi. Kitapta neler mi var?

– Yeşilçam oyuncularının orijinal mektupları, sözleşmeleri, ücret makbuzları, iş davetiyeleri, filmlerde kullanılan paralar gibi birbirinden özel evrak ve belgeler
– Yeşilçam filmlerinin çekildiği mekanlar ve ilk kez duyacağınız ayrıntıları
– Yeşilçam oyuncularının akrabalıkları
– Yeşilçam filmlerinin seslendirme sanatçıları
– Cameo’lar ve aynı kıyafetle çekilen farklı filmler
– Yeşilçam’ın çocuk oyuncuları
Birbirinden farklı ve özel daha birçok konu ve belgelerle Yeşilçam Hafiyesi kitabı sizleri belgesel tadında bir zaman yolculuğuna davet ediyor…

Kitap Arka Kapak Yazısı

Kürşat Çetin sadece filmlerin çekildiği dış ve iç mekanların değil aynı zamanda hatıralık pek çok eşyanın da sahibi. Kitaptan sonra takipçilerinin beklentisi ziyaret edilip bu anılara şahitlik edilebilecek bir Yeşilçam müzesi.

Şimdilik “Yeşilçam Hafiyesi” kitabı ile bu keyifli yolculuğun tadını çıkaralım. Gelecek güzel projelerin de takipçi olacağız. E öyleyse keyifli okumalar.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.