ezginin günlüğü grubu

Ezginin Günlüğü 40 Yıllık Şarkılar Yayında

Türk müziğinin efsane gruplarından Ezginin Günlüğü bu kez 20 farklı sanatçının sesinden şarkılarıyla bizlerle. Kuruluşu 1980’li yıllara dayanan köklü grup pek çok şarkısı ile müzikseverlerin kalbinde yer etmişti. “Düşler Sokağı”, “Ebruli”, “Aşk Bitti” gibi pek çok popüler olmuş şarkıya imza atan grup aynı zamanda Nazım Hikmet, Orhan Veli gibi değerli şairlerin şiirlerini de başarıyla bestelemiştir.

Ezginin Günlüğü yeni albüm kapak resmi

29 Mayıs 2020 tarihi itibariyle DokuzSekiz müzik etiketiyle “Ezginin Günlüğü 40 Yıllık Şarkılar” albümü piyasaya çıktı. Bir yılı aşkın süredir devam eden bir projenin ürünü olan albümde Ezginin Günlüğü’nün hafızalarda yer etmiş şarkıları 20 farklı sanatçı tarafından yorumlandı. Harun Tekin, Cihan Mürtezaoğlu, Can Bonomo, Zeynep Bastık gibi pek çok ismin yer aldığı proje dinleyiciler tarafından heyecanla ve takdirle karşılandı. Albümün tamamı dijital platformlarda yer almadan önce “Duvar”, “Kanto”, “Ebruli” yorumları renkli kliplerle yayınlanmıştı.

Albümün açılış şarkısı “Duvar” son dönemin popüler grubu Dolu Kadehi Ters Tut yorumuyla sunuluyor. Sözü müziği Hüsnü Arkan’a ait olan parçaya kendilerine has tarzda hazırladıkları bir kliple renklendirdiler.

“Papatya” şarkısı Nilipek’in ipek sesiyle yeniden renklenmiş. Söz ve müziği grubun en eski üyesi Nadir Göktürk’e ait parça 1998 yılında Aşk Yüzünden isimli albümde yer almıştı. Albümün üçüncü şarkısı olan “Gemi” Can Kazaz’ın sesiyle sulara değiyor. Gripin kendine has enerjisi ile en sevilen şarkılardan “Ebruli”yi seslendiriyor.

“Eksik bir şey” ünlü yorumcu Zeynep Bastık ile projede yerini alırken Nadir Göktürk ve Hüsnü Arkan ortak imzalı “Leyla” Bora Duran sesiyle karşımıza çıkıyor.

“1980” sigaramın dumanına sarsam.. şeklinde başladığında hemen hemen herkes benzer hislerle eşlik eder sanırım. Bu parçaya albümde hayat veren isim Rubato. Şiir tadındaki sözleriyle “Gelmiyorsun” Eda Baba yorumuyla bir başka lezzetleniyor.

Şiirden bahsettiğimiz sırada Can Yücel’in unutulmaz dizeleri “Sevgi Duvarı” Harun Tekin sesinden günümüze taşınıyor.

Bir gece Sevgi Duvarını aştık

Düştüğüm yer öyle açık öyle seçik ki

Başucumda bi sen varsın bi de evren

Saymıyorum ölüp ölüp dirilttiklerimi

Yalnızlığım benim çoğul türkülerim

Ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi

Can Yücel

Albümün bir diğer parçası Ömer Yener tarafından yorumlanan “Zerdaliler” Hemen arkasından alternatif müziğin genç ismi Sedef Sebüktekin’den “Yastıklı şarkı”yı dinliyoruz.

Ezbere bildiğimiz “Düşler Sokağı”ndan bu kez Fikri Karayel ile birlikte geçiyoruz.

Bugüne dek yayınlanmış bir diğer klip şarkısı “Kanto” renkli kişiliğiyle müthiş bir uyumla Melek Mosso’dan geliyor.

Can Bonomo “Yağma Yağmur” ile projdeki yerini alırken “Martı” Cihan Mürtezaoğlu’nun usta sesinden göklere yükseliyor. Dilhan Şeşen sesinin alışkın olduğumuz tonuyla “Teninle Konuşmak” parçasına farklı bir boyut kazandırıyor.

Nazım Hikmet’in “Seni Düşünmek Güzel Şey” şiiri genç müzisyen Karsu tarafından yeniden yorumlanıyor. Bestesi Nadir Göktürk’e ait olan parça 1985 tarihli “Seni Düşünmek” albümünden. Daha yakın tarihimizden bir Hüsnü Arkan şarkısı olan “Kadıköy” bu kez Can Ozan tarafından seslendiriliyor.

“Aşk Bitti” Melike Şahin’in yorumuyla karşımızda. Ve albümün son çalışması “Sabah Türküsü” Pinhani ile yeniden hayat buluyor.

Saygı albümleri oldukça zor beğenilen ve ciddi emek gerektiren projelerdir. Yıllardır alışılagelen şarkılara yeni yorumların fanatik dinleyiciler tarafından kabul görmeme, sert eleştirilere maruz kalma tehlikesi vardır. Fakat bu albüm seçilen şarkıların yorumcularla uyumu, ortaya çıkan başarılı çalışmalar ile uzun zaman keyifle dinlenecek efsane albümler arasında şimdiden yerini alıyor. Başta bu unutulmaz şarkıların yaratıcısı Ezginin Günlüğü grubunun eski-yeni tüm üyelerine ve projeye emek veren tüm isimlere sonsuz teşekkürler.

Ezginin Günlüğü 40 Yıllık şarkılar albümüne aşağıdaki linkleri kullanarak ulaşabilirsiniz.

Apple Music: https://apple.co/3do3zdG

Spotify: https://spoti.fi/3c9n9cf

Fizy: https://fizy.in/ZXhhd

iTunes: https://apple.co/3gvAGyk


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.