Fantastik Dünyaları Sevenler İçin Bir Dizi Önerisi: Good Omens

Neil Gaiman ve Terry Pratchett’in yazdığı Kıyamet Gösterisi adlı kitaptan uyarlanan bir dizi. Dizinin yapımcılığını Amazon Stüdyoları ve BBC Stüdyoları ortak bir şekilde üstlendi ve iki başarılı şirket ortaya keyif verici bir eser çıkarttı. Dizinin baş rollerinde Harry Potter sinematik evreninde Barty Crouch Jr. karakteri ile tanıdığımız David Tennant ve bir diğer başarılı oyuncu Michael Sheen bulunuyor. 2019 Mayıs ayında gösterime giren altı bölümlük mini dizi, yaz akşamlarında keyifli vakit geçirmek için güzel bir seçenek.

İblis, Melek ve Deccal:

Dizinin kurgusu hakkında şunu söyleyebilirim. Semavi dinlerin anlatılarında ve kutsal kitaplarda karşılaştığımız Yaratılış Hikayelerine ironik bir yaklaşım. David Tennant bizi Crowley isminde bir iblis rolüyle karşılıyor, Michael Sheen ise cennetten sürgün edilmiş Aziraphale adında bir melek olarak çıkıyor karşımıza. İnsanlığın modern çağında, İngiltere’de Crowley’e bir görev veriliyor, kıyameti başlatma görevi. Daha yenice doğmuş Deccal, özel bir tarikat hastanesinde doğum yapmış bir kadının bebeğiyle değiştirilecek ve o ailenin bünyesinde yetişip uygun yaşa geldiğinde kıyameti başlatacak. Kıyamet ise Cennet ve Cehennem arasında ki büyük savaşı başlatacak. Küçücük bir bebek olan Deccal ’in bir ekmek sepetinde teslim edilmesiyle kıyamet süreci başlıyor ve Dünya’nın, insanlığın yok olmasını istemeyen Crowley, kadim dostu Azirapheal ile bu süreci durdurmak için bir serüvene atılıyor. Ana hikayenin dışında İblis Crowley ve Melek Azirapheal’in gizlice yaşadıkları binlerce yıllık dostlukta çok güzel bir şekilde anlatılmış. David Tennant’ın muhteşem oyunculuğu ve dini anlatıların ironik olarak ele alınmasıyla ortaya çıkan mizah birleşince eşsiz bir keyif veriyor.

İroniler:

Dizinin kurgusu hem dini hem de tarihi ironilerle dolu. İsa’nın çarmıha gerilmesi, Nuh Tufanı, Adem ile Havva’nın nasıl kovulduğu, Sodom ve Gomore, Kral Arthur Efsanesi, Cadı Avcıları gibi anlatılara ironik atımlarda bulunuluyor. Onun dışında Baş Melek Gabriel, Michael gibi karakterler de ziyadesiyle ironik. Özellikle İncil’de ki anlatılara yönelik göndermeler bazı Hristiyan grupları rahatsız etmiş ve A.B.D’de dizinin kaldırılması için imza toplanmış.

Dizinin kurgusu dini değerlerine çok düşkün olan bazı kişileri rahatsız edebilir. Fakat hikayenin temelini kurgulayan Neil Gaiman hakkında şunu söyleyebilirim; mitolojiyi ve eski anlatıları mizah ile harmanlayarak, çılgınca sunan bir yazar. Kendinizi mizaha bırakırsanız aşırı derecede keyif alabileceğiniz bir dizi.