Fransız sineması

Fransız Sinemasından En Çarpıcı 5 Film!

Fransız Sinemasının sektöre damga vuran akımı Yeni Dalga!

Sinemanın ilk örneklerini görüğümüz Fransa, her zaman sektörün en çarpıcı filmlerini sinemaseverlerle paylaşmıştır. Fransız sineması, savaşlar ve ekonomik sıkıntılardan kaynaklı uzun ve zor dönemler atlatsa da, 1950’lerin sonunda Yeni Dalga akımıyla sinema sektörüne yeni bakış açıları katmayı başarmıştır.

Yeni Dalga akımı 1950’lerin sonu ve 1960’ların başında sektörde kendinden söz ettirmiştir. Bu akım, sinemada özgür olmayı, var olan tabuların aksine, kendine özgü ve özgür çalışmayı hedeflemiştir. Bağımsız bir sinema amacında olan yönetmenler, Yeni Dalga akımına birbirinden değerli eserler kazandırmıştır. Fransız sinemasının etkileyici akımı Yeni Dalga, günümüzde dahi yönetmenlerin ilham aldığı ve öncülük ettiği bir akımdır.

Yeni Dalga Akımından 5 Fransız Filmi

Hiroshima Mon Amour / Hiroşima Sevgilim (1959)

Hiroşima sevgilim

Yönetmenliğini Alain Resnais’in yaptığı 1959 yapımı film, Fransız sinemasının başyapıtlarından kabul edilir. Hiroşima’ya atılan bombanın ardından, film çekimi için gelen Fransız aktris Emmanuelle Riva burada Japon mimar Eiji Okada ile bir aşk yaşar. Bu imkansız sevginin acısını, bireysel ve toplumsal acılarla paralel olarak işleyen film izleyenleri derinden etkileyecek.

 

Les quatre cents coups / 400 Darbe (1959)

400 Darbe

Yönetmenliğini, Fransız sinemasında Yeni Akım filmlerinin en önemli yönetmenlerinden François Truffaut yapmıştır. Paris’te yaşayan 12 yaşındaki Antoine, aile, okul ve kendi içinde yaşadığı problemlerle başa çıkmaya çalışır. Ergenliğin zorlu döneminde karşılaştığı gerçekler ile zor dönemler geçirir. Bu süreci tüm gerçekliği ile seyirciye sunan Truffaut, Fransız ve dünya sinemasına yeni bir soluk getirir.

 

A Bout de Souffle / Serseri Aşıklar (1959)

Serseri Aşıklar

 “Uyumak üzücüdür, insanları birbirinden ayırır. Beraber uyusanız bile uyurken tamamen yalnızsınızdır.” François Truffaut ve Godard’ın birlikte yazdığı, yönetmenliğini Jean-Luc Godard’ın yaptığı Fransız Yeni Dalga akımının sınır tanımayan bir filmidir. Çeşitli suçlardan aranan Michel, Patricia ile alışılagelmişin dışında bir aşk yaşar. Kafa karıştıran çekim teknikleri ve sahnelerle izleyiciyi kendine hayran bırakan, sinemaseverlerin kaçırmaması gereken bir film.

 

L’Année Dernière à Marienbad / Geçen Yıl Marienbad’da (1961)

Fransa ve İtalya ortak yapımı film Alain Resnais tarafından yönetilmiştir. Deneysel bir film türü olan Geçen Yıl Marienbad, kronolojik zaman önemsenmeden çekilmiştir. İzleyen için yoğun kafa karışıklığı yaşatacak zaman karmaşası, aynı nedenle herkesi filme hayran bırakmıştır. Eski bir otelde, bir kadını, yabancı bir adam beraber kaçma teklifine ikna etmeye çalışır. Ancak adam yabancı mıdır? Kadın, geçen yıl Marienbad’da yaşananları unutmuş mudur? Yoksa geçen yıl Marienbad’da yaşanan bir şey yok mudur?

 

Jules et Jim / Unutulmayan Sevgili (1962)

Unutulmayan Sevgili

Yönetmenliğini François Truffaut’un yaptığı film, Henri-Pierre Roché’nin 1953 tarihli yarı otobiyografik romanından uyarlanmıştır. Filmde iki arkadaşın hayatına giren kadın Catherine, iki adamı etkisi altına alır.     I. Dünya Savaşının tüm yıkıcılığına rağmen, hayatlarını yaşamaya devam eden üç kişinin arasındaki aşk ve arkadaşlık hikayesi, Yeni Dalga akımının ilk örneklerindendir. Ahlak anlayışını sorgulayan film izleyenlerin nefesini kesecek türden.