Gerçekleştirilmiş 12 “Jetgiller” Teknolojisi

Jetgiller 23 Eylül 1962’de gösterime giren ve birçok insanın hafızasında derin bir yere sahip olan klasik bir çizgi film. Hatırlamayanlar ya da bilmeyenler için çizgi film, 2062 yılının son derece gelişmiş döneminde yaşayan ortalama bir 21. yüzyıl Amerikan ailesini anlatan bir durum komedisiydi.

İlk yayınında sadece 24 bölüm sürüp reytinglerde başarılı olamasa da 80’li yıllarda tekrar denediler ve o dönem herkesin aklını başından aldılar. O zaman izlenirken teknolojinin bu kadar gelişeceği düşünülmüyor ve izlenilen şeylerin sadece hayali olduğu düşünülüyordu fakat artık bu teknolojilerin birçoğunu günlük hayatımızda kullanıyoruz.

Hadi gelin bu herkesin aklını başından alan, gerçekleşeceğine inanılmayan ve tüm bunlara rağmen şu anda gerçek anlamda var olan ve kullandığımız teknolojilere göz atalım.

1-Görüntülü Konuşma

O dönemlerde tuşlu telefonlara yeni geçilmişken Jetgiller görüntülü konuşup herkesi şaşkına çeviriyordu. Uzunca bir süredir hayatımızda olan akıllı telefonlar ile sıradan hale gelmiş olan görüntülü konuşmanın değerini en çok tüm dünyayı etkisi altına almış olan Covid19 pandemi sürecinde anlamış olduğumuzu söylemek mümkün.

2-Hologramlar

(Hologram: Doğru ışıklandırma altında, nesnelerin gerçekte olduğu gibi, farklı açılardan görülebildiği 3 boyutlu görüntüler)

Bu inanılmaz teknolojiyi biri 1962 yılında düşündü ve şimdi ise gerçek anlamda var. Michael Jackson ve Tupac Shakur gibi ünlülerin hologram versiyonlarını Billboard Müzik Ödüllerinde ve Coachella’da görüldü.

3-Sırt Roketleri-Jetpackler

Jetgiller dünyasında insanları okullardan, kuru temizlemecilere kadar her yere alıp götüren jetpackler vardı. Günümüzde Aquaflyer, Martin Jetpack ve Jetpack International gibi girişimler ile jetpack yolculuk hayali gerçekleştirilmek için çalışılıyor.

4-Uçan Arabalar

George Jetson’ın uçan arabası oldukça portatif bir şekilde evrak çantasına dönüşebiliyordu. Günümüzde uçan araba hayalini gerçekleştirmeye çalışan yüzden fazla şirket mevcut. Birkaç gün öncesinde ise Japon SkyDrive şirketi Ağustos ayında yaptıkları insanlı deneme uçuşunun görüntülerini paylaştı. Bu durum Jetgiller’e bir adım daha yaklaştığımızı gösteriyor.

5-Dronelar

Teknoloji harikası bu çizgi filmde çocuklar okula uçan kapsüllerle gidiyordu. Günümüzde tabii ki dronelar insanları taşımıyor ama dünyanın biçok yerinde farklı kulanım şekillerini hepimiz biliyoruz.

6-Akıllı Ayakkabılar

80’li yıllarda verilen bölümlerde George Jetsons akıllı ayakkbılar kullanıyordu. İspanyol bir tasarımcının yarattığı sensörlerle donatılmış E-Traces bale ayakkabıları, dansçıların hareketlerini kaydediyor ve böylece dansçılar kendilerini geliştirebiliyor ve başkalarını da eğitebiliyor.

7-Akıllı Saatler

Jetgiller evreninde kolay ve hızlı arama ve video sohbeti için kullanılan bu basit aksesuar tüm teknoloji şirketlerini akıllı saat pazarına girmeye zorladı. Eylül 2014’te hayatımıza giren Apple Watch’lar şimdiler oldukça popüler ve yaygın olsa da George Jetson yarım yüzyıl önce kullanıyordu.

8-GPS Teknolojisi

Jetgillerin hiperaktif köpeği Astro’nun kaybolmaması için kullanılan GPS gerçek anlamda Jetgillerin yayın tarihinden tam 30 yıl sonra ABD’de icat edildi ve günümüzde aktif bir şekilde tüm dünyada kullanılıyor.

9-LCD Ekran/ Akıllı Televizyon

O yıllarda Jetgiller tüplü televizyonlardan izlenirken, onlar LCD ekran kullanıyordu. Bizler LCD ekranlar ile 2000’li yıllarda tanıştık. Jetgillerin akıllı televizyonlarında film, dizi izlenebildiği gibi gazete de okunabiliyordu. Şu an bizlerde televizyonlarımızda birçok gazete ve televizyon uygulamasıyla gündemi takip edebilmekteyiz.

10-Akıllı Ev

Jetgiller evrenindeki akıllı evlerde ışıklar kendiliğinden yanar ve bunun için çaba sarf edilmezdi. Günümüzde ise adından çokça bahsedilen akıllı evler var. Güneş ışığına göre açılıp kapanan perdeler, oda boş olduğunda kendiliğinden sönen lambalar, prizde fiş unuttuğunuzda elektriği kesen prizlere kadar teknoloji sayesinde evlerimiz fazlasıyla iyileştirebiliyor.

11-Solaryum Yatakları

Çizgi filmde Bay Spacely, George Jetgil’i kovup tekrar işe alırdı ve bu süre içinde de solaryuma girip dinlemeyi tercih ederdi. Solaryum yatakları ise Jetgiller’in kullanmasından 10 yıl sonra 1979’da icat edildi.

12-Robot Rosie

Yayınlandığı dönemde sadece çocuklar tarafından sevilen bir karakter değildi aynı zamanda dönemin annelerinin de hayran olduğu bir robottu. Ev temizlemek, yemek yapmak gibi evde yapılması gereken birçok iş robot Rosie tarafından yapılırdı. Günümüzde ise birçok teknoloji şirketi tarafından ev işi yapan robotlar geliştirilmekte. Sanıyoruz en yenisi ise eski Google mühendisi tarafından kurulan bir teknoloji şirketinin ilk ürünü olan ev işlerine yardımcı robot Stretch yakın bir zamanda tüm dünyaya tanıtıldı.