Gerçekten Vampirler Var Mı?

Vampirler çoğu diziye ve filme konu olmuşlardır. Bunları izledikten sonra çoğumuz zamanında keşke biz de vampir olsaydık demişizdir. Peki ya bu vampirlik bir hastalıksa?

Halk arasında “Vampir Hastalığı” olarak bilinen Porfiria adında bir hastalık vardır. Bu hastalığa sahip kişilerin ülkemizde binden fazla olduğu da bilinmektedir. Porfiria hastalığı hemoglobin sentezi sırasında bazı enzimlerin eksik salınması sonucunda oluşmaktadır.

Bu hastalığa yakalanan kişilerde; görsel ve işitsel halüsinasyonlar, şiddetli karın ağrısı, güneş ışığına karşı aşırı duyarlılık, çok nadir olarak diş etlerinin çekilmesi sonucu dişlerin olduğundan büyük durması, güçsüzlük, idrarın ve dışkının mor renkte olması gibi belirtiler görülmektedir.

Porfiria hastalığını sonucu oluşan kansızlık, eski zamanlarda bazı hastaların kan içmelerine de sebep olmuştur. Eski çağlarda bu hastalığa yakalanan insanlar lanetli olarak kabul edilmiştir. Ne yazık ki yakılarak öldürülmüşlerdir.

O günden bu güne kadar vampir efsaneleri de süregelmiştir. Bizim hayranlıkla izlediğimiz o vampir film ve dizileri bu hastalıktan esinlenerek ortaya çıkmıştır. Artık o filmlerin altında yatan bu gerçeği de hep beraber öğrenmiş olduk.