Germinal; Zola ile Maden Ocaklarında Bir Yaşam Mücadelesine Tanıklık

Émile François Zola

Émile François Zola

Émile François Zola 2 Nisan 1840’da Paris’te doğmuştur. Dünya edebiyatında büyük ses getiren ünlü natüralist Fransız yazar Zola eserlerinde Fransız toplumunun sorunlarını ele almıştır. 19. yüzyılın sonu – 20. yüzyılın başlarında dünya edebiyat gündemine girmeyi başarmıştır. En ünlü eserinden olan Germinal ilk kez 1885 yılında yayınlanmıştır. Germinal bir direniş öyküsüdür ve işçi edebiyatının en önemli örneklerindendir.

Germinal İçin Montsou’ya Yolculuk

Eserlerinde gerçekçiliğe önem veren Zola, Germinal’i gerçek yaşantıları kurgulayarak yazmıştır. Madencilerin hayatını konu edindiği eserini yazarken onlarla aynı evde yaşamıştır. Aile yaşantılarına tanıklık etmiş, onlarla birlikte yerin metrelerce derinlerindeki maden ocaklarına inerek nasıl çalıştıklarını gözlemlemiş, notlar almıştır.

Bu seyahate vesile olan durumsa 9 Şubat 1884’te Montsou’da bulunan Anzin Maden Ocakları’nda işçilerin greve girmiş olmasıdır. Zola bunu duyar duymaz o ruhu solumak, işçilerle birebir konuşup olan biteni anlayabilmek dahası onların sesi olabilmek için yola koyulur.

”Güldükleri zaman zenci sanarsınız.”

İşçiler yerin altından çıktıktan sonra tanınmayacak haldedirler. Bunu gören Zola onlar için ”Güldükleri zaman zenci sanırsınız.” diyerek durumu özetler. Maden ocaklarında işçilerle uzun sohbetler eder. Çalışma şartlarını, kâr elde edebilmek için maruz kaldıkları ihmalleri ve bu sebeple meydana gelen kazaları daha da kötüsü işçilerin ölümlerini görür. Masasına oturur, kalemini eline alır ve işçi sınıfının direnişini uzun uzun anlatır. Güçlü kalemiyle sizi o maden ocaklarına götürür. Alınlardan akan terin kokusunu alır, bu ekmek kavgasını onlarla yaşarsınız. Küçük evlerinde, kocaman aileleriyle sofraya oturur buram buram emek kokan çorbadan bir kase de siz içersiniz.

Aynı zamanda tüm bu mücadele içinde Etienne ve Catherine’in tutku dolu aşklarına heyecanla tanıklık edersiniz. Zola akıcı anlatımıyla ve güçlü betimlemesiyle kömür karası hayatlara ışık tutuyor. İşçi edebiyatının öncüsü olan bu başyapıt herkes tarafından okunmalı, bu zorlu hayata tanık olunmalıdır.

Film Uyarlaması

Germinal -1993

Daha sonrasında Germinal, Claude Berri tarafından beyaz perdeye de uyarlanarak 29 Eylül 1993’de Tohum Yeşerince ismiyle gösterime girmiştir.

Zola’nın Cenazesinde ”Germinal” Haykırışları

Başarılı yazar Emile Zola birçok başarılı eser sığdırdığı hayatına 29 Eylül 1902’de ne yazık ki acı bir tesadüfle duman zehirlenmesi sonucu uykusunda veda etmiştir. Cenazesine katılan, seslerini duyurup onlara destek olduğu için Zola’ya minnettar olan işçiler cenazede ”Germinal!” diye bağırarak üzüntülerini ve minnettarlıklarını gökyüzüne haykırmışlardır.