Güçlü Frida

Bilir misiniz, bir yaşanmışlık acı ve keder ödül olarak sonralarda çok sonralarda ve hatta yitip gittikten sonra, tanınmayı getirir, derinden saygı duymayı getirir .Bir küçük adım, bir küçük fırsat , bazen de başınıza gelen bir bela sizi çok farklı yerlere taşır. Bu yazımızda hayatınıza renk katacak, biraz kalbinizi burkacak fakat sonralara doğru göğsünüzü kabartacak bir hikayeden bahsedeceğim……

FRİDA

Doğumu

Frida, 7 Temmuz 1910 yılında dört kız çocuklu ailenin üçüncü kız çocuğu olarak dünyaya geldi.

Çocuk Frida

Mücadeleci ruhu çocukluğundan gelen Frida bir çok sağlık sorunlarıyla karşılaşmıştır. Altı yaşında çocuk felci geçirmesi bir bacağının diğer bacağından ince kalmasına ve yürürken hafif aksamasına sebep olmuştur.

Okul Yılları

Frida mücadeleci olduğu kadar başarılıydı. Dönemin en iyi okullarından biri olan Ulusal Hazırlık okuluna kaydoldu. Okul Fridanın hayatını şekillendirdi. Okuldaki arkadaşlarıyla uyuşması Fridanın hayata olan enerjisini artırıyordu.

Talihsiz Frida

Yıl 1925 günlerden 17 Eylül, talihsiz Frida sevgilisi Alejandra Gomez ile birlikte otobüse bindi o gün Fridanın hayatına kara bulutlar çökmüştü.Otobüs bir tramvaya çarptı. Bir çok insanın hayatını kaybettiği sırada, Frida ağır yaralı olarak kurtuldu, belkide kurtuluşu Fridanın hayatında kırılma noktası olmuştu. Ne kadar talihsiz bir olay olarak değerlendirsekte bu olay Fridanın sanat hayatının başlamasına sebep oldu..

Frida Güçlü Umut Dolu Frida

Kaza sonrası kırıklar nedeniyle Frida yatağa bağlı yaşamak durumunda kaldı. Babası bu dönemde ona resim yapması için tuval ve boya aldı. Frida resme acılarını hafifletmek için başladı. Frida aslında resme acılarını somutlaştırmak için başladı…

Güçlü Frida Yıkıcı Diego

Kazadan iki yıl sonra ayağı kalkan ,Frida hayata karşı duruşunu sergilemişti. Sosyal faaliyetlere katılıyor, arkadaşlarıyla partilere gidiyordu. Parti aracılığıyla Diego Rivera ile tanıştı. Diego ve Frida birbirlerine aşık oldular ve kısa süre sonra evlendiler. Fridanın hayatındaki ikinci kazası başlamıştı. Bu kazasında yatağa değil Diegonun gönlüne esir olacaktı.. İlerleyen dönemlerde Diego Fridayı aldatacak ve evlilikleri boşanmaya gidecekti. Fridanın yürek sızısını yansıttığı resimlerde görecektik.

Fridanın Sonsuz Mutluluğu

Fridanın hayatı talihsiz olaylarla doludur fakat Frida muhteşem enerjisi ve gücü ile talihsiz olayları sanatla harmanlamış ve ölümsüzleştirmeye başarmıştır. Daha önceki olduğu ameliyatlar nedeniyle Frida tekrar hastaneye yatırıldı. 13 Temmuz 1954 ‘te pulmoner emboli nedeniyle hayatını kaybetti. Ölümünden önce günlüğüne su sözleri yazmıştı:

‘Umarım çıkış,kolayı sevindirir ve asla dönmemeyi umarım..”

Umarız Frida, asla dönmemeyi umacak kadar mutludur..