Güney Marlen’in Yeni Albümü “Kalp Plak” Yayında

2020 yılının tüm sıkıntılarına, ruhsal yorgunluklarına rağmen yılın son günlerinde müzikseverleri mutlu eden albüm haberleri peş peşe geliyor. İşte bunlardan biri daha dijital platformlarda yerini aldı. Alternatif müziğin sevilen isimlerinden Güney Marlen’in yeni albümü “Kalp Plak” 18 Aralık tarihi itibariyle tüm şarkıları ile bir bütün olarak yayınlandı. Şişelere Mektuplar ve Boş Lunapark albümlerinin ardından sanatçının üçüncü solo albümü olan “Kalp Plak” Marlen hayranlarını oldukça sevindirdi.

Daha önce “şehrin genç şairi” olarak bahsetmiştik kendisinden. Güney Marlen her geçen gün şarkılarına yepyeni yaşanmışlıklar ve sesler katarak yoluna devam ediyor. Toplam 9 şarkıdan oluşan Kalp Plak albümü daha önce yayınlanmış şarkılarının yanında ilk kez dinleyiciyle buluşan 3 şarkı ile tamamlanıyor. Tüm şarkıların söz ve müzikleri ile birlikte prodüktörlüğünü de üstlenmiş Güney Marlen. Elektrik gitarlar ve klavyeler/Davul/Bas programlamada Onur Gülanber’le ortak imzaları bulunuyor. Albümün kayıt/Miks/Mastering çalışmaları Levent Büyük tarafından gerçekleştirilmiş. Kalp Plak kapak fotoğrafı Aida Teimourlouie objektifinden bizlere ulaşıyor. Şarkıların tek tek sahip olduğu kapak görsellerine ise özel bir parantez açmak gerekiyor. Her biri oldukça özenli ve renkli olan görsel çalışmalarda Musab Daud ve Hilal Atasert isimlerini görüyoruz.

Künye bilgilerinden sonra biraz şarkıların ruhundan bahsedelim. “Kalp Plak” tersten de okunursa aynı yola çıkan bir kelime ikilisi. Kalp şeklinde bir plak mı, kalbe dokunan şarkıların plağı mı? Söz konusu plağı çalmaya başlayıp yanıtı birlikte arayalım.

“Gönül Ağrısı” ile başlıyor yolculuğumuz. Saat 3’ü 5 geçebilir gerçekten bu şarkıyı dinlerken. Çünkü herkes bilir ki tüm gönül ağrıları gecenin bir yarısında çekilir. Fikret Kızılok’un bahsettiği gülün içimizde bittiği saatlerde. Çaresi bulunamayan, uzun soluklu krizlerin ilacı henüz bulunamasa da kalbimizin plağında dinlediğimiz Güney Marlen sesi refakat eder başucumuzda.

Derdin kederin anayasasını ilan ediyoruz ikinci şarkıyla. Marlen biriktirdiğim acıları “Kalpten Körsen” göremezsin diyor. Bu deyiş akla şunu getiriyor doğrusu; kalpten kör olanlar sadece aşk acılarını değil dünyada yaşanan hiçbir acıyı göremezler. Ne fenadır kalpten kör olmak… Hissetmezsin, duymazsın çığlıkları. Sevemezsin güzele dair hiçbir şeyi. Bu arada bu şarkımızda albümün adı da gizli. Dikkatli dinleyici kaçırmayacaktır. Dönüp duran plak boyunca duyacağız sanatçının sol yanının atışlarını.

Derken “Kara Kediler” çıkageliyor. Akıllan diyen tüm delilere inat deliliği savunuyoruz. Albümün en sevdiğim parçalarından biri oldu “Kara Kediler” kıpır kıpır melodisi, deliliğe övgüsü, Güney Marlen ruhlu sözleri ile üçüncü şarkıda bizi içine çekiyor. Tolgahan Tombaş yönetmenliğinde çekilen klip de çokça beğenilmişti.

Biz plağı döndürmeye devam edelim. Kendine verilmiş bir sözün haykırışını duyuyoruz. “Düşmem Aşka” diye büyük konuşuyor kahramanımız aşkın hayatımızın kaçınılmaz bir parçası olduğunu bizden çok daha iyi bilmezmiş gibi. Öte yandan “Beni Dansa Kaldırsana” derdi kederi unutup dans etmeye davet ediyor gerçekten tüm dinleyenleri. Duvar yazısı olabilecek bir sloganla üstelik: Kalp bizim hayat kira

“Gönlümde Bir Karadeniz” çalkalanıyor Güney Afrika ve Kuzey Avrupa buluşurken boğazda. Bunca derdin kederin arasında aradığımız umut bu şarkıda kendini gösteriyor. “Düşsem de kalksam da daha yolum var” diyor Güney Marlen. Sert dalgalar arasında sıkışmış herkese umut yüküyle dolu bir gemiden el sallıyor. Durma devam et diyor düşsen de. Özgürlük içinde!!

Kalbimizin içindekiler plak olup dönmeye devam ederken özlemlerimiz dile geliyor bu kez. “Çok özlüyorum” ile iç çekerek anıyoruz özlediklerimizi. Eskilerden aşina olduğumuz “Sensizliğin Acısı Dudaklarımda” parçasında Mürşide’nin sesi eşlik ediyor ve buğulu sesi ile güzelleştiriyor albümün sondan ikinci şarkısını.

Kapanışı “Ta Ta Ta Ta” ile yapıyoruz. Hem de ne kapanış. Bunca duygusallığın, aşkın, acının, hasretin üzerine hayatın diğer gerçeklerini yüzümüze vuran bir şarkıyla. Düzen de aşk da tarıyor kalbimizi nihayetinde. Ve kalbimizi açtıkça gerçeklere delik deşik oluyor naif ruhlarımız. “Kaldırımları İşgal Eden Arabalar” ın ortaya attığı manifestonun devamında gelen bir isyan gibi geliyor bana. Her geçen gün canı daha da yanmış, hem sevdadan hem sistemden yaralanmış zarif bir kalbin yüksek sesli ve daha sert haykırışı var bu şarkıda. Korkmadan, ne derler demeden, cesurca, özgürce… “İyi akşamlar sayın seyirciler Dün akşam meydana gelen hiçbir olayı Size olduğu gibi anlatmayacağız” diyenlere inat tüm gerçekleri ortaya koyuyor. Kağıt toplayıcıların ağıtlarının sona ereceği, hayvanat bahçesi kilitlerinin çürüyüp gideceği o güzel günlerin umuduyla Kalp Plak’ın sonuna geliyoruz.

Dinlemeyi sona erdirmiş değiliz elbette. Bu şarkılar daha uzun yıllar söylenecek ve dinlenecek. Güney Marlen yine “kent ozanlığı” betimlemesinin hakkını vererek ve müziğine yenilikler ekleyerek birbirinden güzel şarkılarla karşımızda. Popüler ifade ile söyleyelim Kalp Plak tüm dijital platformlarda yayında. Samimiyetin ve iyi müziğin arayışında olan tüm müzikseverlere keyifli dinlemeler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir