Haftalık Keşif Listesi-1

Şu zor zamanlar geçirdiğimiz ve eve kapandığımız günlerde kendimize vakit ayırma şansımız epey arttı. Kendimizi geliştirmek, farklı şeyler öğrenmek ve güzel vakit geçirmek için türlü türlü yöntemler arıyoruz. Bunun için haftanın kitabı, haftanın filmi, haftanın dizisi, haftanın müziği ve haftanın oyunu olmak üzere beş başlık altında sizlere önerilerde bulunacağım. Dilerseniz öncelikle haftanın kitabı ile başlayalım.

Haftanın Kitabı

Dönüşüm-Franz Kafka

Öncelikle benim de çok severek okuduğum bir kitapla başlamak istedim. İnce bir kitap ama çok şey anlatıyor. Baş kahramanımız Gregor Samsa. Bir gün uyandığında kendini böceğe dönüşmüş olarak bulur. Aslında Gregor Samsa’nın bu dönüşümü geçirdikten sonra yaşadığı tüm olaylar bir nevi eleştiri niteliği taşır. Bu kitap küçük burjuva çevrelerindeki tiksindirici aile ilişkilerine; eleştirmeyen, her şeye boyun eğen toplum yapısına birer eleştiridir. Sizinde çok severek okuyacağınıza eminim.

Haftanın Filmi

Yeşil Yol

Bu filmde gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız. Gerçekten insanın yüreğini burkan ve yüreğine dokunan bir film. Film bir hapishane görevlisi ve mahkumu konu alıyor. Bu mahkum John Coffey. Çok ürkütücü bir görüntüye sahip olsa da aslında içinde küçücük bir çocuğun masumluğunu taşıyor. Onların hikayesi olsa da bu film, bizler daha çok benimseyeceğiz bu hikayeyi.

Haftanın Dizisi

Aşk 101

Aslında bu diziyi seçmemin nedeni yeni yayına girmiş olması. Taze taze izleyin diye düşündüm. Aşk 101, Netflix’te üçüncü Türk dizisi olarak geçtiğimiz günlerde yayına girdi. Klasik bir lise dizisi diyebiliriz aslında. Uyum sorunu yaşayan dört genç ve onlara bir konuda yardımcı olan bir kızın hikayesini anlatıyor. Daha önce birbirleri ile alakaları olmayan beş genç ortak bir hedef için bir araya gelirler ve dostluk çanları çalmaya başlar.

Haftanın Müziği

Yüzyüzeyken Konuşuruz-Boş Gemiler

Bu şarkıyı severek dinliyorum. İnsanın ruhunda bir şeylerin hareketlenmesine neden oluyor. Aslında ne üzgün ne de hareketli bir şarkı. Özellikle yağmurlu havalarda dinlenecek tarzdan. Yağmur damlalarının cama vurma sesinin bu şarkıyla bütünleştiğini düşünsenize. Bence muhteşem bir uyum.

Haftanın Oyunu

Puzzle Yapmak

Bu hafta basit, herkesin yapabileceği ama bir o kadar da keyifli bir oyunla başlamak istedim. Her yaşa hitap etmesi bakımından şu dönemde oynanabilecek en güzel oyunlardan birisi bence.

#evdekal mutlu kal. 🙂