Haftalık Keşif Listesi-2

Bu haftada sizlere bomba gibi önerilerle geldim. Birbirinden güzel dizi, film, kitap, müzik, oyun ve belgesel önerimiz var. Geçen haftaki keşif listemize ekstra olarak bu hafta belgeseli de ekledik. Eğer daha farklı öneriler de istiyorsanız bize yorum olarak yazmayı unutmayın. 🙂 Dilerseniz bu haftaki keşif listemize bir göz atalım.

Haftanın Kitabı

William Shakespeare-Kral Lear

Kral Lear bir tiyatro oyunudur.Kitabının içerisinde iki hikâye vardır. Birinci hikâye Kral Lear’ın hikâyesidir. Kral Lear artık yaşlandığı için topraklarını üç kızı arasında paylaştırmaya karar verir. Bu toprak paylaşımının adil bir şekilde olmasını istediği için üç kızını bir sınava tabi tutar. Bu sınav şu şekildedir: Kral kızlarından onu ne kadar sevdiklerini söylemelerini ister. Olaylar bu sınav üzerinde şekillenir.

İkinci hikâye ise Gloucester’in hikâyesidir. Gloucester’in bir gayrimeşru oğlu vardır. İsmi Edmund’dur. Edmund, yalanlar ve sahte mektuplarla babasını Edgar’ın onu yerinden edeceğine inandırır. İstediğini elde eder ve yönetimi ele alır. Hikâyenin burdan sonrası Kral Lear’ı da içine alarak devam eder.

Haftanın Filmi

Gölgesizler

Gölgesizler filmi, Hasan Ali Toptaş’ın aynı isimli kitabından uyarlanmıştır. Daha çok psikolojik-dram türündedir. Yani psikolojik film sevenlere özellikle tavsiye edilir. 🙂 Konusu şu şekilde: Bir gün köye İstanbul’dan bir berber gelir. Bu berberin geldiği sırada köyün muhtarı da tuhaf bir şekilde kaybolan insanlarla uğraşmaktadır. Köyde sürekli tuhaf şeyler olmaktadır. Muhtar artık bu duruma çare bulmak için ilçeye gider ve bir daha asla dönmez. Artık o da köydeki kaybolan insanlar listesinin arasına girmiştir.

Haftanın Dizisi

After Life

Tony, mükemmel bir hayata sahiptir ama eşinin ölümü onu çok etkiler, ölümünü kabullenmekte zorlanır. Artık o kendisi dahil kimseyi umursamaz bir hale gelir. Fakat arkadaşları ona yardım etmek için ellerinden geleni yaparlar. Arkadaşları ve en önemlisi de köpeği sayesinde yavaş yavaş eski haline dönmeye başlar. Bu dizi hem sizi hönküre hönküre ağlatacak hem de karnınıza ağrılar girene kadar gülmenizi sağlayacak. Mutlaka izleyin. 🙂

Haftanın Müziği

Dolu Kadehi Ters Tut-Neyin Nesi

Daha çok yeni yayınlanan bir şarkı “Neyin Nesi”. Dinlemeye başladığınız anda, sizi o hareketli ritmin içerisine çekiveriyor. Ben ilk dinlediğimde kalkıp ayağa dans etmek geldi içimde. Dikkat edin içinizde enerji patlamasına yol açabilir. 🙂 Şiddetle tavsiye edilir.

Haftanın Oyunu

Origami

Origami, en sevdiğim oyunlardan birisidir. Eğlendirirken öğreten bir oyundur diyebilirim. 7’den 70’e herkes için sıkılmadan yapılacak bir aktivite. Daha hiç denememiş olanlar varsa diye hemen aşağıya basit bir origami yapımı bırakıyorum. Bence deneyin. 🙂

Haftanın Belgeseli

Absurt Gezegen

Netflix’te yayınlanan ve Dünya’nın en sıra dışı hayvanlarının yaşamlarına göz atan bir belgesel. İzlerken asla sıkılmayacaksınız. Belgesel, bizlere bu sıra dışı hayvanların yaşamlarını Toprak Ana’nın ağzından anlatıyor. Bu da diğer belgesellerden ayırıcı en güzel noktası.

#evdekal mutlu kal. 🙂