Haftalık Keşif Listesi-3

Bomba gibi bir haftaya başlamaya var mısınız? Birkaç gün sonra haziran ayına giriyoruz. Benim içim kıpır kıpır. Eminim sizin de öyledir. Havalar güzelleşti diye tembellik yapmayalım hemen. Kendimizi geliştirmek için en güzel fırsat ayağımızda. Bunu kaçırmamamız lazım. Bu haftaki önerilerimiz sizlere çok güzel şeyler katacak. Ben sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Daha fazla bekletmeyeyim. Hemen ilk haftalık önerimizle başlayalım.

Haftanın Kitabı

İlhami Algör- Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

Kitap, mesleği film montajcısı ana karakterin bir gün roman yazmaya karar vermesiyle başlar. Fakat kafasındaki hikayeyi kağıda dökmekte zorlanmaktadır. Bu sırada bir yandan da İstanbul sokaklarında gezintiye çıkar, gerçek hayattan da kopmamaya çalışır. Bu esnada karakterin kendi kendiyle konuşmasına da sık sık şahit oluruz. Sonradan anlarız ki aslında konuştuğu kişi içten içe Müzeyyen’dir ve böylece Müzeyyen karakterini de tanımaya başlarız. Betimlemeleriyle, anlatım tarzıyla sizi içine çekecek kısa soluklu bir roman diyebiliriz.

Haftanın Filmi

Ağır Roman

Ağır Roman filmi, Metin Kaçan’ın aynı isimli romanından uyarlanmış, dram türünde olan bir filmdir. Film, Kolera Sokağı isimli bir yerde geçmektedir. Kolera Sokağı’nda ilginç olaylar yaşanmaktadır. Kolera Canavarı denen bir katilin mahalleye dehşet saçması bu olaylardan sadece birisidir. Aşk, cinayet, intihar, kabadayılar filmin tamamında karşımıza çıkar. Bu da filmin tekdüzeliğini kırmada epey yardımcı olur.

Haftanın Dizisi

Freud

Freud dizisi, Sigmund Freud’un erken dönem hayatından bazı kesitleri anlatır. 1 sezon 8 bölüm olarak Netflix’te yayında bulunmaktadır. Dizideki hikaye gerçek olaylardan alınmıştır. Freud, hipnoz konusunda çalışmaktadır. Bunu da tüm dünyaya duyurmak ister. O sırada ilginç bir kızla karşılaşır. Bu kız gelecekte olacak cinayetleri görmektedir. Freud, dedektif ve bu kızla beraber cinayetlerin peşine düşer. İzlerken biraz beynim yandı diyebilirim ama gerçekten Netflix’teki en güzel dizilerden biri demek de yanlış olmaz.

Haftanın Müziği

Yüzyüzeyken Konuşuruz- Kazılı Kuyum

Bu şarkıyı dinlediğimde bende biraz umutsuzluk uyandırıyor. Arada kalmışlık hissi veriyor. Hani hayatta ya beyaz ya siyah olmalısın ya, bu şarkı ise bizi gri bırakıyor. Aslında bir nevi de hayatın gerçeklerinden bahsediyor. “Sizi seveni üzün, düzene uyun” kalıbı hepimizin hayatında yer edinmiş bir kalıp aslında. Bu kalıp bizlere ancak üzersen sevilirsin mesajını vermiyor mu? Sanırım bu kalıbı hayatımızdaki tecrübelerle de onaylıyoruz.

Haftanın Oyunu

Drama

Hem evdekilerle beraber bir şey yapabilmemizi sağlayacak, hem de bizlerin hayal gücünü geliştirecek bir oyun. Şu sıralar tiyatroya gidemiyoruz maalesef ki. Evi tiyatroya çevirsek fena olmaz mı? Hem eğlenip hem de sizin hitabet becerilerinizi geliştirebilecek bir oyunu kaçırmayın bence.

Haftanın Belgeseli

Eğlenceli Tarih Dersleri

Netflix birbirinden harika belgeseller yayınlamaya devam ediyor. Eğlenceli Tarih Dersleri bunlardan sadece birisi. Bu belgesel, arşiv görüntüleriyle, bilimsel gelişmelerle, dünyayı değiştiren gelişmelerle bizi tarihin tozlu sayfaları arasında bir yolculuğa çıkarıyor. O diğer sıkıcı tarih belgesellerine de hiç benzemiyor. Kesinlikle izlemelisiniz…

#evdekal mutlu kal 🙂