Hayata Aşk Mektupları

Osho hiç kitap yazmamış. Onun dostları ve meditasyonlarına katılanlarla yazışmalarından seçilen bu kitaptaki mektuplar dışındaki tüm eserleri, konuşmalarından derlenmiş.

Kampüste Ne Var | Üniversitelilerin Galaksi Rehberi
Osho

Hayata Aşk Mektupları; Arayıştan bilince, korkudan özgürlüğe, isyandan bilgeliğe, karanlıktan aydınlığa, varoluştan hakikate her konuda bir hayat rehberi.

✓ Hakikat nedir? Hakikat tam anlamıyla olma, varoluş, insanın yaşam deneyimidir. Olma tecrübesi ne kadar bilinçsiz olursa yaşam da o derece gerçek dışı olur. Her an, en derin kuvvetle “ben”i tecrübe et. Aldığın her nefesin onunla dolmasına izin ver. Sonunda “ben” de yok olacak ve yalnızca “olma” kalacaktır. Bilinen ve yaşanan tek an,  “olan”  andır.

✓ Yaşama bilmeyen insan, özünün bedeninden ibaret olduğuna inanır.

✓ …Hiçbir şey söylemeden bir çok şey söylenebilir.

✓ Kendini değiştirmekten asla korkma değişim her zaman iyidir.

✓ Yaşam zihnin bir oyunudur. Mutluluk, mutsuzluk, huzursuzluk; hepsi zihnin uzantılarıdır.

✓ Düşünmenin hipnotik bir enerjisi vardır. Bu yüzden ne düşünürsen osun. Düşünce tohumlarını çok dikkatlice ekmelisin, çünkü ne ekersen onu biçersin.

✓ …Zamanını anlamsız kaygılarla ya da anlamsız umutlarla harcama.

Hakikati arayıp bulmadan, yaşam anlamsızdır ve işin ilginç yanı hakikat insanın içindedir. Fakat insan onu kendi içi hariç her yerde arıyor. Kendi içi dışında her yere bakıyor. Sonuç olarak da kendisi dışında her yere ulaşıyor ve kendini kaybetme pahasına her şeyi buluyor. Böylelikle bir imparator olabilecekken kendini bir dilenciye dönüştürüyor.

✓ Kendinle kavga etme. Bir faydası olmaz, çünkü bu kavgadan zafer sağlanmaz. Kendinle kavga etmek yavaş yavaş intihar etmekten başka bir şey değildir.

✓ Eğer bir şey keseceksen kökünden keseceksin, çünkü kökünden kestiğinde dallar da kendiliğinden yok olacaktır. Problem dalların içindedir.

✓ Sadece yaşa, bugün yaşa. Yaşamak için bugün yeter.

 Newman ilahisinde şöyle der;

…Uzakları görmeyi istemiyorum,

Bir adım sonrası yeter bana..

Karanlığı görüyorsun, öyle değil mi? Tümüyle gör. Karanlıktan kaçma. İçinde yaşa, içinde uyan. Sen kaçıyor ve yoruluyorsun.

Karanlıktan kaçmak ışık getirmeyecek, yalnızca daha koyu karanlıklar getirecektir. Meselenin karanlıkla hiçbir ilgisi yoktur. Bu tamamen uykuda olma meselesi.

Uyan ve göreceksin karanlık gitmiş olacak. Uyanmak aydınlıktır.

Uyan: karanlığı amaç edin ve uyan. Karanlık üzerine meditasyon yap ve uyan.

Kendini varoluşun ellerine bırakmaktan başka bir yol yok. İnsan, yaşamın temel problemlerini çözmekte çaresizdir. Bu çaresizliği iyice anla ve kabullen. Bu başlı başına teslim olmadır ve teslim olma çözümdür. Savaştığın sürece mağlup edileceksin. O halde mağlup ol, kendini mağlup et. Ölümün seni mağlup etmesini bekleme. Kendi kendini mağlup etmek, zaferin geçiş kapısıdır.

Ne olursa olsun her zaman bir daha dene.

Doğru olduğunu hissettiğin şeyin peşinden giderken korkusuz ol.

Osho

(Hayata Aşk Mektupları)