Hayko Cepkin’den Hayranlarına Doğum Günü Hediyesi “Hayvaaağ1n”

Türkiye’de brutal vokalin sembol ismi, farklı tarzı, duyarlı-tutarlı ve sempatik kişiliği ile sevilen Hayko Cepkin’in yeni şarkısı “Hayvaaağ1n” hayranlarıyla buluştu.

Hayko Cepkin 11 Mart olan doğum gününde sevenlerine harika bir hediye verdi. Son şarkısı “Hayvaaağ1n” iki versiyon şeklinde DMC etiketiyle yayınlandı. Her sahnesi tabloyu andıran orijinal klibinin yönetmeni Mustafa Özen. Sözleri ve sound’uyla sert bir sistem eleştirisi olan şarkı, ikinci kısmında daha yumuşak tonuyla dinleyiciyi ters köşe yapıyor. Netd tarafından yayınlanan klip, görselleriyle izleyeni büyülerken sözleriyle de ruhumuzun derinliklerinde iz bırakıyor.

Uyaaaaaan
Uyansın içindeki hayvaaaağ1n

İnsan dünyaya bir kambur
Senden değil ise hemen vur
İster tüket ister öldür
Üreyen nasıl olsa çoktur

Alıp götürsünler beni
Hiç sevmedim bu alemi
Har gün talan her gün ziyan
Seyrettikçeeeee

Vicdansız bir alem olmuş
Kendinden gayrısı yokmuş
Katlettiğin alem benim
Her boka bahanen çokmuş

Dünya fani ölüm ani
Unutmaya yok hiç mani
İnsanoğlu insan diye
Küfrederkeeeeen

Aldın verdin sen beni yendin
Alamazsın beni yenemezsin

Dinle hayat sessizce ağlıyor
Gözlerinin önünde kanıyor
Haşa hissetmektir senin vazifen
Kutlayamayacağın bir zafer ol
Son ver ezip etmesinler eziyet
Nefesin yettiğince direnen ol
UYAN

Müzik dünyasına profesyonel olarak 1997 yılında başlayan Hayko Cepkin, Mimar Sinan Üniversitesi’nde şan, solfej ve piyano eğitimi almıştır. İlk albümü “Sakin Olmam Lazım” ile 2005 yılında piyasaya giriş yapan sanatçı, ilk adımda kendine has tarzı, dünya görüşü ve duruşuyla sağlam bir yer edineceğinin sinyallerini veriyor.

2007 yılında “Tanışma Bitti”, 2010 yılında “Sandık” isimli albümleriyle hayran kitlesini arttıran Hayko Cepkin, 2012’de aşk konulu şarkıların yer aldığı “Aşkın Izdırıbını..” yayınladı.

2016’da “Beni Büyüten Şarkılar” diyerek çocukluğundan sevdiği, hayatına değer katan şarkıları kendi tarzıyla yorumladı.

Şarkılarını yorumlama şekli kadar anlattıkları da çok değerli. Şarkılarında insanları kendileri ile yüzleştiren duyguları, durumları, doğum-ölüm-var olma kaygısı gibi derinlikli konuları ele alıyor. Kullandığı brutal vokal tekniği pek çok insana farklı gelse de kişiselleştirdiği isyan hissini böylece müthiş bir etkiyle yansıtıyor.

Albümlerinin yanısıra pek çok ünlü isimle düet yaptı ve yayınlanan çeşitli saygı albümlerinde yer aldı. 3 Hürel grubununun “Saygı” albümünde ” Ağlarsa Anam Ağlar” parçasını seslendirdi. Nilüfer’in “12 Düet” albümünde “Aşk Kitabı” şarkısıyla yer aldı. Ahmet Kaya anısına piyasaya sunulan “Bir eksiğiz” projesinde “Memleket Hasreti” parçasını seslendirdi. Kurtalan Ekspres’in Cem Karaca, Barış Manço, Bahadır Akkuzu anısına gerçekleştirdikleri “Göğe Selam I-II” albümlerinde Barış Manço’nun “Yeni Bir Gün” ve Cem Karaca’nın “Maden Ocağı” şarkılarını kendine has tarzıyla yorumladı.

Bu şarkılar onun daha geniş kitleler tarafından tanınmasını ve sevilmesini sağladı. Müzisyenliğinin yanında çevre duyarlılığı, aktivistliği, hayvan hakları konusunda beyan ve girişimleriyle dikkat çekmektedir. Kendi alanında yenilikçi yaklaşımları da takdire değer. Farklı sahne kostüm, ses ve ışıklandırmalarla konserlerinde hayranlarına görsel bir şov sunuyor. Ekstrem sporlara ilgisi ile de tanınan Hayko aynı zamanda bir paraşütçü. “Ben gerçekçi bir hayalperestim” diyen Hayko Cepkin’de proje ve hayaller bitmiyor. 2018 Zeytinli Rock Festivalinde Türk Hava Kurumu’nun da desteği ve sponsorluğuyla dünyada bir ilki gerçekleştirdi ve sahneye bin metre yükseklikten paraşütle atladı.

Nevi şahsına münhasır deyişinin tam karşılığı diyebileceğimiz Hayko Cepkin’in ilerleyen günlerde çok daha farklı projeler ve çalışmalarla karşımıza çıkacağına şüphe yok. Kendisini ilgiyle ve severek takip etmeye devam edeceğiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir