Deneme deneme

Hayvanlar Aleminden Sıra Dışı 8 Hayvan

Adını bile duymadığınız 8 sıra dışı hayvan!

Evimizin sevimli fertleri kediler, köpekler, kuşlar… Doğanın vahşi sahipleri aslanlar, kaplanlar, filler…

Hayvanlar alemi sayısız türde hayvan barındırır. Bazıları yüzyıllar içerisinde evcilleşmiş, evimizin vazgeçilmez fertleri olmuşlardır. Bazılarını sadece belgesellerden tanırız. Doğayı paylaştığımız hayvanlar, her zaman dostlarımız olmuşlardır. Doğa, hepimizin bildiği hayvanlar dışında hiç görmediğimiz hatta adını bile duymadığımız binlerce hayvan barındırır içinde. Kimisi okyanusların en uzak yerlerinde, kimisi ormanların balta girmeyen bölgelerinde yaşar.

Doğa, içinde barındırdığı tüm canlıları besler, büyütür. İnsanoğlu, ait olduğu doğayı korumak ve kirletmemek ile sorumludur. Dünya üzerindeki her canlı gibi yuvamızı benimsemeli ve barış içinde varlığımızı sürdürmeliyiz. Hepimizin doğayla barış içinde yaşadığı bir hayat umut ediyoruz.

 

İşte gördüğünüzde şaşıracağınız, varlığından şüphe edeceğiniz o hayvanlar…

 

Dumbo Ahtapotu

Dumbo ahtapotu, adını Walt Disney’in sevimli karakteri fil Dumbo’dan alır. Okyanusların en derin bölgelerinde yaşamını sürdürür. Genel olarak 20 cm boyutlarında olsalar da, dev türlerine rastlanmıştır. Dünyanın en nadir bulunan ahtapotlarından Dumbo Ahtapotu, 3-5 yıl ömre sahiptir.

 

 

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

Doğada benzerini göremeyeceğiniz kırmızı dudaklara sahip bu canlı görenleri oldukça şaşırtıyor. Kırmızı bir ruj sürülmüş gibi gözüken canlı bir yarasa balığı. Üstelik tek özelliği dudakları değil, 4 yüzgecini aynı bir ayak gibi kullanarak denizin dibinde yürüyebiliyor. Genellikle Coca Adası ve Galapagos Adası yakınlarında görülebilir.

 

Sihirli tavşan (ili pika)

Tavşana benzese de kendi başına bir tür olan ili pika, insanoğlunun yeni keşfettiği canlılardan biri. Yaklaşık 250 gram ağırlığında olan bu hayvan oldukça ufak. Son 20 yılda sadece bir kez fotoğraflandı.2014 yılında Li Weidong tarafından fotoğrafının çekilmesi, hayvan severler için oldukça yankı uyandırmıştı. Günümüzde sayılarının binden az olduğu tahmin ediliyor.

 

 

Salp

Görenleri oldukça şaşırtan bu canlının içi dışı bir diyebiliriz. Okyanus içerisinde suyu pompalayarak hareket ederler. Okyanuslarda ve Kızıl Deniz içerisinde görünürler. Genelde planktonlarla beslenen bu canlı, ilginç görüntüsünün yanı sıra sulardaki karbonun temizlenmesinde önemli bir rol oynar.

 

 

Şeffaf Kaplumbağa Böceği

Yaprak böceği ailesinde mensup bu böcek, kaplumbağaya benzer görüntüsü nedeniyle şeffaf kaplumbağa böceği olarak anılır. Şeffaf olmasının asıl amacı kamufle olmak olan böcek, gerildiğinde şeffaflaşarak yaprak ile bütünleşirken; hayatının kalan kısmını altın renginde geçiriyor. İsim olarak oldukça geniş yelpazeye sahip böcekleri altın kaplumbağa böceği olarak da duyabilirsiniz.

 

 

Pinokyo Kurbağası

Sivri burunlu ağaç kurbağası olarak da adlandırılan bu canlı, 2008 yılında Endonezya’nın Papua eyaletinde keşfedildi. Şüphesiz en ilgi çekici özelliği, uzun ve kıvrılan burun benzeri bir uzantıya sahip olması. Gözlemlere göre dişisini etkilemek istediğinde veya bir tehdit hissettiğinde burnu yukarı doğru uzuyor.

 

Cam Kurbağa

Bu kurbağa türünün bazıları tamamen şeffaf olsa da bazıları yarı saydam yeşil rengindedir. Şaşırtıcı özellikleri olan saydamlıkları, onlara vahşi hayvanlara karşı koruma sağlar. Baktığınızda iç organlarını görebilirsiniz. İlk olarak 1870’li yıllarda Orta Amerika ülkelerinde görülmüşlerdir. Rastlanması zor olan bu türün, nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında yer aldığı düşünülüyor.

 

Çamur Zıpzıpı

Göreceğiniz en ilginç hayvanlardan olan çamur zıpzıpı, düşünülenin aksine bir balık. Denizde yaşayan bu canlı, gerekli olduğunda karaya çıkarak yaşamını sürdürebilir. Tam altı akciğere sahiptir ve amfibik balıklar sınıfına girer. Evrimin bir örneği olarak görülen çamur zıpzıpı, 400 yıl önce sadece bir balıktı.