Hitler’i Kandıran Sanatsal Çalışma-Hayalet Ordu

İkinci Dünya Savaşı sırasında Müttefik Ordusu resmi adı 23. Özel Birlik olan taktiksel bir birim kurdu. Bu birliğin görevi düşmanı yanıltmaktı. Özel askerlerden oluşan birliğin silahı yaratıcılıktı. Cephe hattında çok yakın mesafelerde 20’den fazla sahte savaş alanı kurgulayan birliğin hikayesi askeri sır olması sebebi ie 1996 yılına kadar gizli tutuldu.

Sanatsal kariyerlerine başlamadan önce 2. Dünya Savaşı boyunca 23. Özel Birlikte görev yapan bir çok sanatçı vardı. Sanat okuları ve reklam ajansı çalışanları arasından seçilmiş bu özel askerler, sanatlarını incelikle savaş alanına taşımayı başardılar. Moda tasarımcısı Bill Blass, ressam ve heykeltıraş Ellsworth Kelly, natürmort ressamı Arthur Singer ve fotoğrafçı Art Kane bunlardan bir kaçıdır.

Düsseldorf ‘ a havadan bakıldığında, 30 bin askerden oluşan iki tümen görünüyordu. Oysa ki sadece 1.100 asker vardı. Sahte tümen Almanları Ren Nehri’nin gerisinde bir saldırı yapılacağına inandırdı. Bunun için radyo sinyallerini de kullandılar. Birliklerin ilerlemekte olduğunu bildiren mesajlar yayınlandıktan sonra sahte tümenleri ilerlettiler. Oyuncular, dekor, ses, senaryo her şey dört dörtlüktü. Hatta sahte karargahlar kurarak casusları yanıltmayı da ihmal etmediler.

1945 yılınon mart ayında Alman birlikleri Ren Nehri’nin gerisine çekilmişlerdi. Müttefik devletler bu özel birliklerin tasarladıkları sahte tümenlerle düşmanlarını kandırmayı başarmışlardı. 23. Özel Birlik ile ilgili sır perdesi kalkınca yönetmen Rick Beyer ”Hayalet Ordu” isimli bir belgesel çekerek birliğin yaratıcı illüzyonlarını detaylarıyla gözler önüne serdi.