İstanbul’da Gezilecek 10 Müze

1-Aşiyan Müzesi

Şairi Tevfik Fikret`in 1906-1915 yıllarında yaşadığı ev olan AŞİYAN; 1940 yılında eşi olan Nazime Hanım`dan İstanbul Belediyesi tarafından satın alınıp, 1945 yılında Edebiyat-ı Cedide Müzesi namına hizmete sunulmuştur. 

Adres: Bebek, Aşiyan Yolu, 34342 Beşiktaş/İstanbul

2- Deniz Müzesi

Türkiye`nin denizcilik sahasının en büyük ve içerdiği koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzelerinden biri olan Deniz müzesi dünya’nın sayılı müzelerinden biridir. Türkiye de kurulan ilk askeri müzedir.

Adres:   Sinanpaşa, Beşiktaş Cd. 6/1, 34353 Beşiktaş/İstanbul

3- Florya Atatürk Deniz Köşkü

Mustafa Kemal Atatürk’ün yazlık köşkü olarak kullandığı, siyasi toplantıları gerçekleştirdiği ve önemli konuklarını ağırladığı deniz tabanına yapılmuış bu mimari eser Atatürk tarafından en son 28 Mayıs 1938 tarihinde kullanılmıştır. Atatürk’ün vefatından sonra köşkü yazlık olarak İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk ve Kenan Evren kulanmıştır.

Adres: Basınköy, Çekmece İstanbul Cd. No:23, 34153 Bakırköy/İstanbul

4- İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından 24 Mayıs 2008 yılında açılan müze, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Frankfurt Üniversitesi Arap İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü, Prof. Dr. Fuat Sezgin, Türkiye Bilimler Akademisi (TUBA) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) arasında 16.01.2007 tarihinde imzalanan protokole göre faaliyet göstermektedir. 2 kattan oluşan müzenin 2. katında müzeyle ilgili çekici animasyon gösterilerin olduğu katta aynı zamanda    Astronomi, Saat Teknolojisi, Denizcilik, Savaş Teknolojisi ve Tıp Bölümü bulunur. birici katta ise, Fizik, Matematik, Maden-Geometri, Kimya ve Mimari, Optik, Şehircilik ve en son olarak da Coğrafya ile ilgili harita ve çeşitli harita çizimlerinin gösterldiği bölüm bulunur. Sergi salonlarının tamamında, İslam bilim adamlarının ortaya koydukları eserlerin model ve maketleri sergilenir.

Adres:   Cankurtaran Mah Taya Hatun Sokak, Gülhane parkı içerisinde 8A, 34122 Fatih/İstanbul

5- İstanbul Arkeoloji Müzesi

Türkiye’nin ilk müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin koleksiyonlarında imparatorluk topraklarından getirilen, çeşitli kültürler miraslarla ilgi bir milyona yakın eser bulunur.

Adres: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul

6- İstanbul Fotoğraf Müzesi

Fatih Belediyesi ile Fotoğraf Dostları Derneği’nin işbirliğiyle kurulan aynı zamanda Türkiye’nin ilk fotoğraf müzesi olarak faliyet göstermektedir. 5 fotoğraf galerisi, fotoğraf arşivi ve bir kütüphaneden oluşmaktadır. Müze Fotoğraf Dostları Derneği tarafından yönetiliyor.

Adres: Beyazıt, Kadırga Limanı Cd. No:60, 34130 Fatih/İstanbul

7- Resim ve Heykel Müzesi

Müzede heykel, seramik ve özgün baskılar da yer almasına karşılık, ağırlık resimlerdir. Yapıtlardan bir bölümü Ankara ve İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzeleri ile çeşitli şehirlerde açılan devlet galerilerinde de sergilendi.

Adres: Dolmabahçe Caddesi Beşiktaş İstanbul

8- Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Kıymetli yazarımızın aslen yaşadığı evdir. Yazdığı hikayelerle sadece bizim zihnimizi şenlendirirken en acı duygularına en tatlı sevinçlerine şahit olan evi bugün bizlere gidip görme şansı sunuyor. Hala sesinin barındığı bu evde yaşamına tanıklık eden eşyalarda sergilenmektedir.

Adres: Burgazada, Çayır Sokak No:15, 34975 Adalar/İstanbul

9- Sakıp Sabancı Müzesi

Sabancı üniversitesinde bulunan Sakıp Sabancı Müzesi geniş bir hat ve koleksiyonunu içinde barındırdığı müze aynı zamanda güncel sergilerde vermektedir, konser seminer ve konferans etkinliklerinin de düzenlendiği sanat müzesi oldukça fonksiyonel bir sanat  müzesidir.

Adres: Emirgan, Sakıp Sabancı Cd. No:42, 34467 Sarıyer/İstanbul

10- Rahmi Koç Müzesi

1994 yılında Rahmi Koç’un desteği ile açılmıştır. Türkiye’de ulaşım, sanayi, endüstri ve iletişim tarihine tahsis edilmiş ilk müzedir. Müzede sık sık organizasyonlar, konserler ve özel sergiler düzenlenmektedir. İçerisinde binlerce rengi barındıran müze gerçek boyutlarda gemilere ve uçaklara kadar uzanan binlerce objeyi içermektedir.

Adres:  Piri Paşa, Hasköy Cd. No:5 D:No:5, 34445 Beyoğlu/İstanbul