İstikrarlı Hayal Gerçekten Hakikat mi?

Anadolu müziğini dinlerken Avrupa havasını da hissetmek mümkün mü? Kendi topraklarının müziğini damarlarında hissedip bunu Batı müziğiyle sentezleyen Gaye Su Akyol tam da bunu yapıyor. Kendi müziğini ise “kavram olarak evrensel, ruh olarak yerel” şeklinde tanımlıyor.

İlk albümünü 2014 yılında çıkaran Akyol, bu çalışmasına ‘Develerle Yaşıyorum’ adını verdi. Albümün bestesi ve güftesi de kendisine aitti. Bu albümde yer alan ‘Biliyorum’ ve ‘Yıllar Yılan’ isimli parçaları çok beğenildi.

İkinci albümü olan ‘Hologram İmparatorluğu’nu 2016 yılında çıkardı. Bu albüm yurt içinde ve dışında büyük yankı uyandırdı. Albümüne, Pitchfork, The Observer, The Guardian, The Wire gibi uluslararası önemli müzik otoritelerinden övgüler yağdı.

2018 yılında çıkardığı ‘İstikrarlı Hayal Hakikattir’ isimli albümü kariyerinde önemli bir eşiği atlamasına yardımcı oldu. Bu albümle birlikte ilk kez Türkiye’den bir müzisyen, İngiltere’nin en önemli müzik dergilerinden Songlines’ın kapağına konuk oldu, haftalarca Transglobal World Music Chart Avrupa listesinde 1 numarada kaldı.

Yurt dışında, Avrupa başta olmak üzere Uzak Doğu’da ve Orta Doğu’da bir çok festivalde ve konserde boy gösteren Akyol, aynı zamanda bir de radyo programı yapıyor. Arkadaşı Ali Güçlü Şimşek’le Dertler Kombo isimli programı yapan Akyol, ressam Muzaffer Akyol’un kızıdır.

Yeditepe Üniversitesi Antropoloji bölümü mezunu olan Akyol, çok yönlü bir sanatçı. Müziğin yanı sıra resim, edebiyat ve felsefeye ilgi duyan Akyol, babasıyla ortak bir resim sergisini sanatseverlerle buluşturmuştu.

Küçük yaşlarından itibaren sanatla iç içe olan Akyol’un klipleri de oldukça ilgi çekici. Ufuk açan kliplere imza atan Akyol’un tarzı, sahne kıyafetleri de oldukça renkli.