Teoman absurdizi.com

İyi Ki Doğdun Teoman!

Teoman absurdizi.com

Bugün Türkiye’nin en değerli sanatçılarından birinin ülkemizde doğup, yetişip ve bu topraklara ürettiklerini paylaşan özgün tavrıyla kalabilmiş Fazıl Teoman Yakupoğlu’nun doğum günü.

absurdizi.com ailesi olarak doğum gününü kutlar yeni albümünü sabırsızlıkla beklediğimizi dile getirmek isterim. Peki bunca güzel kelimeleri hak eden Teoman kimdir?

 Kısaca bahsedelim. Çünkü yakında kendisi ve kitabıyla da ilgili bir yazı gelecek o yüzden kısa tutarak kendisinden bahsedeceğim.

Teoman absurdizi.com

20 Kasım 1967 yılında İstanbul da doğan Türk şarkıcı, söz yazarı ve bestecidir. İlkokul eğitiminin bir kısmını Kültür Kolejinde başlayıp daha sonralarında devlet okulunda tamamlayıp, liseyi Ataköy Lisesinde bitirmiştir. (Eğitimi iyiymiş, öyle dedikleri için buraya geldim. – Fasa Fiso)

Üniversite hikayesi benim okurken en çok etkilendiğim ve eğlendiğim bölümdü. Çünkü, bir insan anca bu kadar ne istediğini bilir ve emin adımlarla ilerler. İstanbul Üniversitesi işletme fakültesini kazandı ama Boğaziçi kampüsünü daha çok beğendiği için tekrar hazırlanıp, Boğaziçi matematik bölümünü kazandı. Fizikten kalıp matematik bölümünden atıldıktan sonra tekrar aynı üniversitede sosyolojiyi kazanır. Boğaziçi’ni bitirdikten sonra yüksek lisansını İstanbul Üniversitesinde Kadın araştırmaları enstitüsünde yapar. İnişli çıkışlı bir eğitim hayatı olsa da başarılı bir öğrencidir kendisi.

İlk grubunu arkadaşı İsmail ile 15 yaşında kurar. Daha sonra lisede Hemoroid grubunu kurar. Grubun adı içine pek sinmese de bu grupla lisede müzik yarışmalarına katılırlar.

Üniversitede ise son grup çalışmasını Mirage ile yapar. Hatta Trt’de yayımlanan bir klipleri bile olur ve sonunda grubu Teoman dağıtıp asıl tanışacağımız tüm Türkiye’ye adını duyuracağı, Teoman olma yoluna koyulur ve iyi ki de koyulur. Bizim şimdi tanıdığımız Teoman’ı tanımamızda büyük payı olan annesine teşekkür ederiz. Çünkü Teoman’ın annesi Teoman’ın çok başarılı biri olacağına inandığı için,  Teoman kaliteli müzik yapmanın yanında annesinin ona olan umutlarını yitirmesine izin vermek istemiyordu. İlk şarkısı olan – Ne Ekmek Ne De Su’dur. Daha sonra ise Papatya.. İlk albümü istedikleri beklentiyi karşılamasa da menajeri Fundayla pes etmezler ve 2. Albümüyle sesini istiklal caddesine duyurur. 🙂 Şu an da ise yeni bir albüm çalışmasındadır. Dediğim gibi kendisi ve kitabıyla ilgili daha ayrıntılı bir yazı gelecektir. Kendisine çocukluğumdan beri gelmekte olan büyük hayranlığımla tekrar söylemek istiyorum, iyi ki ‘’sizden küçük bir ricam var, her şey benim istediğim gibi olsun.’’ demişsin. İyi ki doğdun bir yerlerde varlığından mutlu olan insanlar var unutma…

teoman absurdizi.com