KANADALI BİR HALK SANATÇISI: MAUD LEWİS

1903 yılında doğan Maud, Kanadalı bir ressam. Onların tabiriyle “folk artist”. Maud, ailesini kaybettikten sonra abisi de ona sahip çıkmaz, onu mirastan mahrum bırakır ve Maud belli bir ücret karşılığında teyzesiyle birlikte yaşamaya başlar. Çocukluğundan itibaren sahip olduğu romatoid artrid hastalığı yüzünden herkes tarafından dışlanmış, yük olarak görülmüştür.

Maud’un hayatı bir markette gördüğü “Hizmetçi Aranıyor” ilanına başvurmasıyla değişiyor. İlanı veren Everett Lewis, yetimhanede sevgiden yoksun bir şekilde büyüyen ve insanlardan uzakta yaşayan bir balıkçıdır. Maud’a ve diğer insanlara karşı tavırları da oldukça serttir. Maud kendini bir şekilde bu eve kabul ettiriyor ve teyzesini bırakıp özgürlüğüne bir adım atıyor. Everett’in ilk başlarda kabullenmediği Maud, kendi hayatını kurarken Everett’i de değiştiriyor diyebiliriz.

+Buradan çıkınca çocuklar beni taşlayacak.
-Neden?
+Çünkü insanlar farklı olanı sevmiyorlar.
Maudie filmindeki bu diyalog Maud ve Everett’in ortak noktasını anlamamıza yardımcı oluyor. İkisi de dışlanan karakterler ve birbirlerini bir şekilde tamamlıyorlar.
Maud ve Everett 1938 yılında evlendiler.

Ev işleriyle ilgilenen Maud, vakit buldukça resim yapmaya başlar. Maud, kaliteli malzemelere veya büyük bir stüdyoya sahip olmasa da etrafındaki güzellikleri görüyor ve bunları aktarabiliyor. Bulduğu yağlı boyalarla her yere resim yapıyor ve ortaya güzel eserler çıkarıyor.

Bir süre sonra Maud’un resimleri Everett’in müşterileri tarafından keşfedilir ve çok beğenilir. Everett ve Maud talepler üzerine resimleri satmaya başlarlar. Artık Maud sürekli resim yaparken Everett da ev işlerini üstlenir. Çünkü evin gelirini sağlayan kişi Maud olmuştur. Evlerinin önünde minik sergiler açtıklarında da epey ilgi görürler, televizyona çıkıp röportaj vermeye başlarlar. Maud’un sağlığı bozulana kadar günleri böyle geçip gider.

“Farklı çoraplardan oluşan bir çift gibiyiz.”

Son dönemlerde Maud, zatürre hastalığıyla da baş etmek zorunda kalarak 1970 yılında vefat eder.

Maud ve Everett’in yaşadıkları ev Nova Scotia Sanat Galerisi tarafından restore edilmiş ve korumaya alınmış. Maud Lewis’in eserleri de kalıcı sergi olarak burada bulunuyor.

MAUDİE

Yönetmen Aisling Walsh “Ben Maud Lewis’i onurlandırmak istedim.”

Maudie filmi Maud Lewis’in hayatını konu alıyor. Başrollerinde Sally Hawkins ve Ethan Hawke’ın olduğu bu tatlı film Maud’un küçücük evindeki kocaman dünyasını izleyiciye aktarıyor. Filmin adının Maud değil Maudie olmasının sebebi ise Everett’in ona bu şekilde seslenmesiymiş 🙂

“Görüyor musun? İnsanların geleceği nasıl ufacık, bilinmeden yapılmış bir hareketle değişiyor.”

maudie