Karantina Gezisi: Evden Çıkmadan Gezebileceğiniz 10 Sanal Müze

Dünyayı saran koronavirüs sebebiyle hem dünya hem de ülkemizde birçok önlem alındı ve alınmaya devam ediyor. Eğitime ara verilen, etkinliklerin iptal edildiği, evde kaldığımız bu günlerde gezebileceğimiz sanal müzeleri sizin için derledik. Gelin birlikte bu farklı deneyimi yaşayıp sosyal mesafemizi koruyalım. Lütfen #EvdeKal

1-Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi(Anıtkabir)-Ankara

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde Atatürk’e ait eşyaları görmek, onun yaşamına dokunabilmek ve o günleri hissedebilmek mümkün. Dört ana bölümden oluşan müzede, Atatürk’ün kullandığı eşyalar, kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen eşyalar, Çanakkale Savaşları, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’un anlatıldığı panorama ile yağlı boya tablolar, Milli Mücadele ve devrimlerin anlatıldığı galeriler ile Mustafa Kemal Atatürk’ün mezar odası bulunuyor.

https://www.360tr.com/embed/eceb964db

2-Louvre Müzesi-Paris

Louvre Müzesi, dünyanın en ünlü ve en büyük sanat müzesi. Müze, 3 ayrı kanada ve 8 bölüme ayrılıyor. Bu bölümler; Mısır Eserleri, Yakın Doğu Eserleri, Yunan, Etrüsk ve Roma Eserleri, İslami Sanat Eserleri, Heykeller, Tablolar, Baskılar ve Çizimler, Dekoratif Sanatlar şeklinde sınıflanmış. Leonardo da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa’nın da Louvre’da bulunması buraya olan ilginin artmasının sebeplerinden. Bu kadar büyük bir müzeyi tek günde tam anlamıyla gezebilmek de oldukça zor. Ama siz sanal tura çıkabilir ve koltuğunuzdan kalkmadan burayı gezebilirsiniz.

https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

3-Oyuncak Müzesi-İstanbul

İstanbul Oyuncak Müzesi Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulmuş. Müzede 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örnekleri sergilenmekte. Sunay Akın bu oyuncakları 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık arttırmalardan satın almış. İstanbul Oyuncak Müzesi dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunmayı amaçlamakta. Müzenin en önemli özelliklerinden biri ise ailenin farklı kuşaktaki üyelerinin birlikte vakit geçirebilmesi.

https://istanbuloyuncakmuzesi.com/pages/360-tur

4-Van Gogh Müzesi-Amsterdam

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh, 37 yıllık yaşamının 10 yılında 2000’e yakın eser ortaya koymuş. Hayattayken yalnızca 1 resmini satabilen ünlü ressamın resimleri, taslak çizimleri ve kardeşi Theo Van Gogh’a yazdığı yüzlerce mektup bu müzede sergilenmekte. Müzenin ana koleksiyonu Van Gogh’un 200 civarında resmi ve 500 kadar taslak çizimlerine ayrılmış.

https://360stories.com/amsterdam/story/van-gogh-museum

5-Dolmabahçe Sarayı-İstanbul

Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde yönetildiği bir saraydı. İstanbul boğazının eşsiz güzelliği içinde yer alıyor ve günümüzde müze olarak ziyaretçilerini karşılıyor. Odaları ve salonlarında çok değerli eşyalar, inovatif kristal eserler, halılar, çini sobalar ve daha nicelerini barındırıyor. Dolmabahçe Sarayı dönemin yaşayış ve geleneklerine dair de engin birikimini bizlere gösteriyor.

https://www.360tr.com/embed/50ef9bf2eb

6-Dali Tiyatrosu ve Müzesi-Figueres

Bina öncelerinde Belediye Tiyatro Binası olarak kullanılıyormuş ve Salvador Dali 14 yaşındayken burada ilk sergisini açmış. 1960 yılında Belediye Meclisi bu binayı ünlü ressama bağışlamış ve burası Dali tarafından müzeye dönüştürülmüş. Müzede sanatçının dört binin üzerinde eseri bulunuyor. Dali’nin sadece resimleri değil, kolaj, heykel ve mekanik eserleri de yer alıyor. Salvador Dali Müzesi dünyanın en büyük sürrealist objesi olarak kabul ediliyor.

https://thedali.org/virtual-tour/

7-Efes Müzesi-İzmir

Efes Müzesi, Efes ve yakın çevresinde bulunan Miken, Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait önemli eserleri barındırıyor. Dünya Miras Listesi’nde bulunan Efes son derece görkemli. Antik dünyanın yedi harikasından Artemis Tapınağı’nın da Efes’te olması bu müzenin önemini artırıyor.

https://www.360tr.com/embed/43b1f4390

8-Solomon R. Guggenheim Müzesi -New York

Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan Solomon R. Guggenheim, Müzesi New York şehrinin en ikonik yapılarından biri. Müze aralarında Pablo Picasso, Rudolph Bauer ve Marc Chagall gibi modern ve çağdaş dönem sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. İkonik görünüme sahip olan müze spiral merdivenleri ile dikkat çekiyor. Bu merdivenleri çıkmakla yorulmayıp sanal olarak gezebilirsiniz.

https://www.360cities.net/image/the-guggenheim-museum

9-Topkapı Sarayı-İstanbul

Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460-1478 tarihleri arasında yaptırılmış. Bu saray Osmanlı Sultanlarının yaşadığı yer, devletin yönetim ve eğitim merkezi olmuş. 1924’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından müzeye dönüştürülmüş. Topkapı Sarayı dünyanın en büyük saray-müzelerinden biri. Müzede 4 avlu bulunmakta.

https://www.360tr.com/embed/db3b409e6

10-British Museum-Londra

British Museum İngiltere’nin en büyük müzesi. Burada Roma, Mısır ve Yunan kültürlerine ait çeşitli sayılarda objeler, yapıtlar ve tarihi kalıntılar sergileniyor. Bu müze eskiçağ yapıtları bölümü, sikkeler ve madalyalar bölümü, baskılar ve çizimler bölümü ve insanlık müzesi adı altında sergilenen etnografi bölümü olmak üzere toplam dört bölümden oluşmakta.

https://artsandculture.google.com/streetview/british-museum/AwEp68JO4NECkQ