Kasım Keşifleri – Bu Ayın Önerileri

Selamlar yeni öneri listemle karşınızdayım. Ekim ayında gerçekleşen merkür retrosu kimimizi teğet geçti kimimizi hayli üzdü biliyorum. Ama sabredin retronun bitmesine son 3 gün! Takip ettiğim birçok astrologun dediği gibi evlerden çıkmayıp içsel hesaplaşmalara dönüp yeni bir ben tasarlarken son 3 gününüzü listemizdeki kitabı okuyup, filmi izleyip ve önereceğim şarkılarda rüyalara dalabilirsiniz. Kim bilir belki de okuyacağız o kitap veya izleyeceğiniz film tasarladığınız benliğinize ışık olur. Şimdiden keyifle okumalar, dinlemeler ve izlemeler dilerim sizlere.

Kasım Ayı Youtube İçerik Önerisi
Kırmızı

Sultan Özcan severek evlendiği öğretmeni Ramazanla çocukları olmadığı için ayrılırlar. Evli oldukları zamanlarda Sultana kırmızı yakıştığı için eşi kırmızı rengine ait hiçbir şeyi giymesini istemez. Ayrılıklarından sonra Sultan içindeki aşkı kırmızıyla yaşamaya başlar ya da kendini teselli eder. İyi seyirler.

Kasım Ayı Şiir Önerisi
İçimden Şu Zalim Şüpheyi Kaldır – İsmet Özel

İnsanlar Hangi dünyaya kulak kesilmişse öbürüne sağır
O ferah ve delişmen gözüken birçok alınlarda
Betondan tanrılara kulluğun zırhı vardır
Çelik teller ve baruttan çatılınca iskeletim
Şakaklarıma dayanınca güneş
Can çekişen bir sansar edasıyla
Uğultudan fark edilmez olunca konuştuğum
Kadınların sahiden doğurduğuna
Toprağın da sürüldüğüne inanmıyorum
Nicedir kavrayamam haller içinde halim

Kasım Ayı Kitap Önerisi
Nermin Bezmen – Sır

Bazı filmler gibi bazı kitaplarda insanı sancılara sokar ”ne olacak acaba, hadi kaç kurtul, öpsene kızı hadi!” gibisinden. Sabırsız olanlarımız filmleri biraz ilerletip sancılarını giderse de bu okuduğumuz kitaplarda pek mümkün olmuyor. Fakat o kitabı okurken, merakın giderek depreştiği sancılarda ayrı bir haz veriyor o insana. İşte size o sancıları yaşatacak bir kitap önerisiyle karşınızdayım. Ablamın tavsiyesiyle okuduğum bu kitap hala aklımda. Çünkü bana yanı başımda olan insanların benden önce bir hayatları olduğunu fark ettirdi. Hani annemiz babamız der ya ‘’bizde bir zamanlar gençtik.’’ Biz hayatın öyle içine dalmışız ki hayatta olduğumuzun bile farkında değiliz. İnsanlar sanki biz tanıştıktan sonra hayata başlıyorlarmışçasına onları görüyor ve dinliyoruz. Bu romanda adeta bizden önceki hayatı yüzümüze tokat gibi vuruyor. Hüma 96. Yaşına girdiği gün bu dünyadan göç ederek arkasında bıraktığı bir günlükle geçmişini ortaya döküyor… Romantizim ve erotizimin birleştiği bu romanda biraz sanat biraz tarihle de okuyucularını büyülüyor. Ben bu romanı kalbimle okudum bir insanın bir insana duyabileceği en derin aşka şahit oldum ve dediğim gibi hiç unutamadım. Umarım beğenirsiniz.

Kasım Ayı Film Önerisi
Truman Show

Filmin başrolünde Jim Carrey yer almaktadır. 1998 yapımı olan filmin yönetmenliğini Peter Weir üstlenmiştir. Andrew Niccol’un kaleminden çıkan Truman Show En İyi Özgün Senaryo, En İyi Yönetmen ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında Oscara aday gösterilmiştir. Truman Burbank herkesin hayalini kurduğu bir adada yaşamaktadır, bir evi ve güzel bir eşi vardır. Fakat bunların hepsi bir yalanın parçasıdır, üstelik bu yalandan  kendisi hariç sokakta selamlaştığı her bir insanın haberi vardır. Yaşadığı hayatın gerçek bir hayat olduğunu sandığı tam 30 yıl geçirmiştir. Üstelik 30 yılına nerdeyse tüm dünya şahit olmuştur.  Annesi, babası, eşi tüm hayatı sahte olan Truman Yaşamı herkes tarafından 24 saat izlenmekteydi. Çocukluğundan itibaren yaşadığı dünya dışında bir dünyanın olmadığına inandırılmıştır. Ta ki bir gün ölen babasını kalabalıklar arasında geçtiğini görünce şüphelenen Truman her şeyi sorgulamaya başlar. Jim Carrey’in bizi şaşırtmayan mükemmel performansıyla filme ayrı bir tat katmıştır.

Truman Show absurdizi.com

Kasım Ayı Şarkı Önerisi
Edith Piaf – La Vie En Rose

Bence bu şarkı insancıl olan birçok hissi gün yüzüne çıkarıyor.