Kedilerin Sahipleriyle Kurduğu Bağ Kanıtlandı

Oregon Eyalet Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar sonucu kedilerin, sahipleriyle gerçekten de bir bağ kurduğu gözlemlendi.

Üniversitenin Hayvan-İnsan Etkileşimi Laboratuarı’nda gerçekleştirilen deney sonucu, projenin baş araştırma görevlisi Kristyn Vitale açıklama yaptı. Açıklamasında, “Hem kedi hem köpeklerde gelişen insanlara bağlılık duygusu, yavru-bakıcı arasındaki bağın adaptasyonu sayılabilir.” dedi. Sözlerine, “Bağlılık, biyolojik açılarla ilişkili bir davranıştır. Çalışmamız gösteriyor ki, kediler, insalara tabi olma durumundaysa, aradaki bağlılık duygusu esnek oluyor ve kedilerin büyük bir çoğunluğu, insanları konfor kaynağı olarak kullanıyor.” diyerek devam etti.

Kristyn Vitale

Yapılan “güven temeli testi”nde kediler, önce sahipleriyle yeni bir odaya koyuldu ve burada iki dakikayı beraber geçirdiler. Ardından sahipleri bu odadan çıktı ve kediler, sahipleri geri dönene kadar iki dakika da yalnız başlarına beklediler. Analizi gerçekleştirenler, bu şekilde kedilerin bağlılık duygularını ölçtü.

Güvenli bir bağlılık hissi duyan kediler, sahipleri odaya geri döndüğünde daha az stresli davranışlar sergiledi ve dikkatlerini, sahipleri ve odadaki objeler arasında dengede tutabildi. Sahipleriyle arasında güvensiz bir bağ bulunan kediler ise, kuyruklarını ani hareketlerle oynatmak, yalanmak, karşısındaki insandan kaçınmak ya da o insanın dibinden ayrılmamak gibi streslerini belli edecek davranışlarda bulundular.

Davranış uzmanları, düzinelerce yetişkin ve yavru kedi izledi. Yavru kedilerin yüzde 64.3’ünün güvenli bağlılık duygusu geliştirdiği izlenirken, yüzde 35.7’sinin güvensiz bağlılık geliştirdiği izlendi. Yetişkin kedilerde ise durum benzer bir şekilde, yüzde 65.8’e, yüzde 34.2 olarak belirlendi.

Sosyalleşmenin sonuçlara etkisi olup olmayacağını merak eden araştırmacılar, kedileri 6 haftalık bir kampa aldı fakat yeni sonuçlar, öncekilerden çok da farklı çıkmadı.

Vitale, “Güvensiz kediler, daha çok kaçma, saklanma ya da ilgisiz davranma eğiliminde oluyorlar. Uzun süredir bütün kedilerin böyle davrandığına ilişkin bir önyargı var. Fakat kedilerin büyük bir çoğunluğu, sahiplerini güven kaynağı olarak görüyorlar.” dedi.

Uzmanlara göre araştırmanın şaşırtıcı bir diğer yönü de, bebeklerde annelerine karşı olan güven ve güvensizlik oranının, kedilerdeki oranla benzer bir şekilde çıkması oldu.

Kaynak:

https://www.geek.com/news/study-cats-really-do-bond-with-their-humans-1805050/