Keşfedilmesi gereken albümler ve hikayeleri #1 : Ercüment Gül – Aniden…

Türkiye’deki müzik endüstrisinde pek çok yeni albüm çıkarken, bir kısmı ismini duyururken bir kısmı da ne yazık ki gerek ana akım çalışmalar olmadığı nedeniyle ismini duyuramıyor. Bu bağlamda çeşitli müzik türlerinden pek çok başarılı albüm, belli bir kitlenin ilgi ve beğenisini yakalasa bile, yine de çoğu dinleyicinin gözünden kaçıyor. Ben de bunu fark ettikten sonra, bilenlerin keyifle okuyacağı- ve belki de yeniden dinlemek isteyeceği-, bilmeyenlerin de aynı keyifle keşfedeceği(ni dilediğim) Keşfedilmesi gereken albümler ve hikayeleri başlığı altında, gerek 2010’larda, gerekse daha eski dönemlerden albümlere ve bu albümlerin sahiplerinden de albüm oluşum hikayelerine yer vereceğim.

Bu yazı dizisinin ilk albümü de, 2018’in son haftalarında Halil Çağlar Serin ve Turgut Alp Bekoğlu ile hazırladığı ‘3 Generations’ albümünü çıkaran başarılı Caz gitaristi Ercüment Gül‘ün 2013 yılında Kalan / Z Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşan ilk albümü ‘Aniden‘…

Aynı zamanda bir mühendis olan Gül, Erkan Oğur, Aydın Esen, Sarp Maden, Emre Karabulut gibi kendi alanlarında başarılı müzisyenlerden aldığı müzik eğitimini çeşitli müzik türlerindeki oluşumlarda yer alarak geliştirdi ve şu ana kadar üç tane albümü dinleyicilerle buluştu.

Gül, Aniden albümünün oluşum sürecini şu sözlerle anlatıyor :

‘Aniden’ albümü, 2013 yılında ilk albümüm olarak yayınlandı. Kendi adıma bir albüm yapmak, çocukluğumdan beri hayalimdi. Besteler yapıyor ve amatörce kaydediyordum. Sonrasında piyanist arkadaşım Tolga Bedir ile beraber bu bestelerimi profesyonel bir albüme dönüştürmeyi düşünmeye başladık. O dönemde Tolga yeni bir stüdyo kuruyordu. Birdenbire her şey gelişti, ekip kuruldu. Tolga da albümün prodüktörlüğünü yaptı. Aslında pek bir hazırlık ve prova süreci de olmadan; doğal ve organik bir şekilde kayıtları yaptık. Bu nedenle de albümün ismi ve en tematik parçasının ismi ‘Aniden’ olsun istedim. Felsefe olarak da en güzel duygu ve düşüncelerin, üzerinde fazlaca kurgulamadan ve düşünmeden, aniden gelişen duygu ve düşünceler olduğunu düşünüyorum… 

Albümde Ercüment Gül‘e, Bedir‘in yanı sıra, Engin Recepoğulları, Erhan Seçkin, Serdar Barçın, Hami Ünlü ve Semih Burcu gibi müzisyenler de eşlik etmişti.

Aniden, tüm müzik marketlerde ve dijital platformlarda bulunabilir.