Keşfedilmesi Gereken Albümler ve Hikayeleri #7 : Mert Topel – Serendipity…

2010’lar, müzik alanında pek çok grup veya oluşumda olup da solo bir albüm yapma imkanı bulamamış pek çok başarılı müzisyenin de konuyla ilgili ürünler vermelerine zemin hazırladı. Bu isimlerden birisi de, Tarkan, Nil Karaibrahimgil gibi pek çok sevilen sanatçının orkestrasında ve (Alper Maral ile) Control Voltage, Grizu, Nemrud, Sekans4, Fenomen gibi pek çok grupta klavyede yer alan başarılı müzisyen Mert Topel olmuştu. Topel’in Rock ve Caz tınılarla oluşan ilk solo albümü “Serendipity” 2017 yılında yolunun kesiştiği pek çok başarılı müzisyenin katılımıyla; Ada Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluştu.

Geçtiğimiz haftalarda Stüdyo Arı etiketiyle yayınlanan ikinci solo albümü “Dreamcatcher” ile de yine isminden söz ettiren Topel, “Serendipity” albümünün oluşum sürecini şu sözlerle anlatıyor :

Serendipity, 2017’de çıkarttığım ilk solo albümüm, ilk göz ağrım… Albüm 1986’dan 2017 ye kadar geniş bir zaman diliminde ürettiğim on parçadan oluşuyor. 30 yıllık sahne yaşantımda yolumu kesiştiği 25 şahane müzik adamı bana Serendipity’de eşlik etti ve her parçada tamamen farklı bir kadro var, albüm tam bir yıldızlar geçidi…

Serendipity’i Arıkan Sırakaya’nın stüdyosu Stüdyo Arı da kaydettik. Aynı dönemde sevgili Gürol Ağırbaş da Stüdyo Arı’da yeni albümü üzerinde çalışıyordu. Parçalar hoşuna gitmiş olacak ki, albümü müzik danışmanlığı yaptığı Ada Müzik’e sunmayı önerdi. Bu şekilde Serendipity Ada Müzik’ten yayımlanmış oldu.

Serendipity’de “Bus for Adam’s Bridge” benim için en özel parça. Zira bu “80’s hard rock” beste, genç yaşta kaybettiğim ve yolun en başında beni müzisyen olmam için yüreklendiren ağabeyim Murat Topel ile bir kasete kaydettiğimiz ilk parçamızdır. “Bus for Adam’s Bridge”in başındaki kayıt, onunla çaldığımız ilk ve son kayıt. Bu şekilde de olsa onu bu albüme katabilmekten dolayı çok mutluyum…

Serendipity, Murat Beşer, Sevin Okyay, İlksen Mavituna, gibi çok değerli kalemlerin ve programcıların köşelerine, programlarına konuk oldu. Müzisyenler ve müzikseverlere özel bir yapıt olduğu için genel akımda yer bulmadı. Satış rakamlarının da etkileyici olduğu söylenemez. Ama niyetim popülerlikten ziyade iyi ve özgün bir müzik üretmek olduğu için beklentimden sapmış sayılmaz. Serendipity, aynı zamanda bu sene çıkarttığım “Dreamcatcher” albümüm için önemli bir yol taşı oldu.

“Serendipity” albümünü CD formatında müzik marketlerde ve tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.