Keşfedilmesi Gereken Albümler ve Hikayeleri #8 : Bilal Karaman – Patika…

Bilal Karaman… Türkiye’nin önemli caz gitaristlerinden biri olan Karaman, hem sahne performansları hem de albümleriyle tüm dünyada müzikseverlerin beğenisini kazandı. 2011 yapımı ilk albüm “Bahane” ile de dikkat çeken Karaman, ikinci albümünü 2013 yılında Baykuş Müzik etiketiyle yayınlamıştı : “Patika”…

9 şarkıdan oluşan albümde Karaman’ın besteleri haricinde “Tanrı İstemezse” “Lamma Badda” gibi klasikleşmiş eserler de yer almıştı. Albümde Karaman akustik, klasik ve elektrik gitarıyla yer alırken Lars Danielsson kontrbasıyla, Ahmet K. Bilgiç “Mavi Pansiyon”da vokaliyle-perküsyonuyla, Ayşe Akarsu, Gökçe Gürçay, Ömer Öztüyen perküsyonlarıyla ve son olarak Murat Aziret de “Gölgeler Diyarı”nda vokaliyle yer almıştı. Albümdeki son eser “Çiftetelli” (Patron İstedi) notuyla da dikkat çekmişti.
Karaman, “Patika” albümünün oluşum sürecini şu sözlerle anlatıyor :

“Yıllar içerisinde yaptığım besteler ve düzenlemeler bir bütünlük oluşturacak şekilde kendimce düzenlendi ve parçalara karar verildi. Yıllardır aynı anda farklı tarzlarda eserler üreten birisi olarak benim için en önemli süreç hangi şarkıların hangi albüme gireceğini karar vermek oluyor. “Patika” albümünü yumuşak tınılı bir albüm olarak değerlendirip parçaları ona göre seçtim. Daha sonra parçalarda duymak istediğim bir kaç kişiyle konuşup çaldırdım. Ahmet, Murat, Lars ve beden perküsyon ekibi…

Baykuş Müzik’in kurucusu Sinan (Sakızlı) ile daha önceden tanışıyoruz. Ceylan Ertem’in “Gidip Dinlenmeliyim” parçasındaki düzenlememde birlikte çalışmıştık. Bu albümü de onunla yapmaya karar verdim 2013 yılında.

Albümün geri dönüşleri her zaman çok iyi oldu zannediyorum en çok sevilen parça “Mavi Pansiyon” olmuş olabilir. “Patika” ve “Gölgeler Diyarı”nın da oldukça çok seveni var. Albümlerimin zamanın ötesinde olduğunu düşünüyorum, dolayısıyla halen ilk albümlerimden de geri dönüş alıyorum.”

“Patika” albümünü tüm dijital platformlarda ve (pek çok yerde tükenmiş olsa da) CD formatında bulabilirsiniz.