mars ve müzik

Mars Ve Müziğin Eşsiz Buluşması

Exeter Üniversitesi’nden Dr. Genevieve Williams ve Anglia Ruskin Üniversitesi’nden Dr. Domenico Vicinanza, NASA’nın Mars hava tahmin verilerini kullanarak ve veri sonifikasyonu işleminden yararlanarak Mars’taki bulut hareketlerini müziğe dönüştürdü.

NASA’nın Kaliforniya’daki Ames Araştırma Merkezi’nde bulunan ve Mars’taki hava durumunu tahmin etmek için kullandığı, normal bir bilgisayardan yüz bin kat daha hızlı süper bilgisayarı Pleiades ile topladığı verilerden yararlanan bilim insanları Mars yüzeyinde oluşan toz fırtınalarını melodik bir düzlemde yazdılar.

Araştırmacılar, süper bilgisayar tarafından tahmin edilen bulut oluşumlarının hareketini incelemek için görüntü izleme sistemini kullandılar. Buradan çıkan desenleri filtreleyip, müzikal aralıklarla eşleştirip ve bu aralıklara denk gelen hareketleri sese dönüştürerek Fairmont State Üniversitesi’nden flütçü ve müzikolog Alyssa Schwartz’ın çalabileceği bir parça ürettiler.

Çalışmanın ardından açıklamalarda bulunan bilim insanları Mars’ın keşfine artan ilgiyle birlikte gezegenin hava durumunu incelemeye ve tahmin etmeye acil bir ihtiyaç olduğunu belirtirken Pleiades süper bilgisayarının bu işlemi yapabildiğini de eklediler.

Bu projeyle özellikle gurur duyuyorum çünkü NASA verileriyle kullandığımız çıkarma ve modelleme teknikleri, kendi akademik araştırmalarımızda kullandığımız tekniklerle aynı.

Dr. Domenico Vicinanza

NASA, Alyssa Schwartz’ın yorumundan yola çıkarak indirilebilir zil sesleri üretmek için parçalar örnekledi ve bu parçaları web sitesinden yayınladı.

Kaynak: Daily Mail