Milyoner Sayısının En Yüksek Olduğu Adına Yaraşır Ülke Monako Hakkında 9 Bilgi:

1- Monako’nun uzunluğu 3.350 m’dir. Ortalama 1 gün içinde gezebilirsiniz.

2-Ülkenin nüfusu 32.900. Etnik grupları içinde barındıran ülkede: İtalyanlar (%18,7), kara sınırının tek olduğu ülke olan Fransa ise (%28,4),  Belçika (%2,8), Almanlar (%2,5), İngilizler (%7,5), İsviçreliler ( %2,5), Amerikalılar (%1,2) ve Monakolular (%21,6). Monte Carlo, Monaco nüfusunun neredeyse yüzde 70’ini barındırır.

3- Resmi dili Fransızca olan ülkede birçok etnik grubu içinde barındırdığı için İtalyanca ve İngilizce de konuşulmaktadır. Ülkenin sadece küçük bir kısmı Monako dilini konuşur. Buna rağmen tabelalarda Fransız ve Monako dili yer almaktadır.

4- Monako’da inanç konusunda her birey özgürdür ama ülkenin resmi dini Hristiyanlıktır. 5 Katolik kilisesi bulunmaktadır.

5- Ulaşımdan söz edecek olursak denizyolu ve karayolu gelişmiştir. Fransa’nın demiryolunun bir kısmı ülkeden geçmektedir ve havaalanı olmamasına rağmen bir adet heliportu vardır.

6- Dünyadaki ikinci küçük bağımsız devlettir. Birincisi ise Vatikan’dır.

Vatikan

7- Yaşam süresinin yüksek olduğu ülkede, Turizm faaliyetlerinin yanında canlı gece hayatı ve kumarhaneleri de ekonomisini ayakta tutar. Jet sosyetenin her yıl ziyarete geldiği ülkede fakir, yok denecek kadar azdır. Her yıl 5 milyon turisttin ziyaret ettiği ülke doğal güzelliğinin yanında zenginleriyle de meşhur bir ülkedir.

8-Para Birimi Euro olan Monako iklimi ise Akdeniz iklimidir.

9- Türkiye’den 1 saat geridir.