Moralinizi Yükseltecek 10 Tablo

Ruth and Boaz-Frédéric Bazille

Merhaba, sevgili okur. Bu yazımda senin için seçtiğim, benim de çok sevdiğim 10 tabloyu birlikte inceleyeceğiz. Keyifli okumalar!

1. Reflections of Spring

Peder Mørk Mønsted’in 32 yaşında çizdiği bu güzel tablo, Reflections of Spring, birçoğumuzu bir anda, hafif meltemlerin estiği, huzur verici kır evlerine, oradaki anılarına götürür. Tablolarındaki renk seçimleri ve detayları sayesinde adeta bir fotoğrafa bakıyormuş hissi yaratması Mønsted’i unutulmaz kılan özelliklerden biridir.

2. Midsummer Eve Bonfire on Skagen’s Beach

Krøyer’in en çok bilinen ve sevilen tablosu olan Midsummer Eve Bonfire’yi, 1882’de Kroyer Danimarka’ya döndüğünde tamamladı. Skagen’deki sosyal hayatı, sanatsal ve edebi buluşmaları resmetmiş ressamımız, Peder Mørk Mønsted’in öğretmenidir aslında. Tıpkı Mønsted ve diğer izlenimciler gibi tablolarındaki detaylar adeta eski bir fotoğrafa bakıyormuşuz hissi uyandırır.

3.Melancholy

Edward Munch’ı hepimiz akıllara kazınan Çığlık tablosuyla biliriz. Sembolist ressamımızın bu güzide eserinin birden fazla versiyonu bulunmaktadır. Pek çok eleştirmen tabloda erotik imgeler bulunduğunu belirtmiştir fakat bizce arka planda Moody Blues-Melancholy Man çalmaktadır 🙂

4.Mediterranian Landscape

Picasso’nun Mediterranean Landscape tablosu bir hayli güzel olduğu kadar ilginçtir de. Eşi, aynı zamanda kendisi gibi bir sanatçı olan Francois Gilot ile güney Fransa’daki villalarının tasviri olan bu tablo, Picassso kübizmi geliştirdikten sonra 1952’de tamamlandı.

5. Wheat field with Cypresses

Art izlenimcilik denince akla ilk gelen ressam şüphesiz Van Gogh’tur. Van Gogh’un yaklaşık 2.100 eserinden biri olan Wheat field with Cypresses‘i,ölmeden 2 yıl önce 1889’da tamamladı. Tıpkı bunun gibi diğer çoğu eserini ölmeden 2 yıl önce tamamlayan Vincent Van Gogh kardeşi Theo’ya bir mektubunda tablomuzu şöyle tanımlar:

“Tuvalimin üzerinde serviler ve başaklar var, birkaç gelincik, bir parça ekose İskoç kumaşına benzer mavi bir gök. Serviler kalın bir koyu renkli boyayla boyanmış ve güneş altında aşırı sıcağı temsil eden buğday tarlasının boyası da çok kalın.”

Theo’ya Mektuplar-Van Gogh

6.Sleigh Ride on a Sunny Winter Day

Detaylarla gözümüzü kamaştıran bir Mønsted tablosu daha. Sleigh on a Sunny Winter Day, bende daima yalnızlığı, münzeviliği, ayağımın altında ezilen karın sesini çağrıştırır. Siz bu tablo hakkında ne düşünüyorsunuz?

7.Book Sellers of Notre dame

1882-1969 yılları arasında yaşamış ressam Edouard Leon Cortes’in Book Sellers of Notre dame tablosu. Arkada Notre Dame katedrali, cadde boyu kitapçılarla Paris sokaklarını tasvir ediyor. Dökülen ağaç yapraklarına bakılacak olursa tablonun sonbaharda yapıldığını söyleyebiliriz

8.The Battle of Sinop

Rus ressam Ivan Aivazovsky’in Osmanlı-Rus savaşının eşsiz bir tasvirini anlatan bu tablo, renklerin mükemmel yoğunluğu ve detaylarıyla bizi kendine çekmektedir. Bizim tarihte Sinop baskını olarak bildiğimiz bu savaşta, yaklaşık 4.000 şehit verdik. Sinop’ta şehitler için yapılmış bir şehitlik ve bu şehitlerin üstünden çıkan paralarla yaptırılmış bir çeşme bulunmaktadır. Ayrıca bu tabloyu Dolmabahçe Sarayı’nda da görmeniz mümkündür.

9.By the whirlpool

Isaac Levitan tarafından 1891 yılında tamamlanan By the Whirlpool tablosu, sanatçının en çok bilinen eserlerinden biridir. Gerçekçi ve İzlenimci akımlardan etkilenen Isaac, bunları eserlerine başarılı bir şekilde yansıttı.

10.Der goldfisch

Klee’yi birçoğumuz Angelus Novus ile biliriz. Mavi, siyah zemin üzerinde altın gibi renkleriyle Japon balığı ve arka planda mor, menekşe renklerde daha küçük balıklar,resmin odak noktası japon balığını vurgulamak için köşelere doğru kaçmaktadır. Renk seçimi, kompozisyon ve temsil yönü eşsizdir. Hiç gidilemeyecek uzak bir dünyaya özlem vurgulanıyor kanımızca.