Mozart In The Jungle: Sex, Drugs and Classical Music

Klasik Müzikseverlere Bir Dizi Önerisi: Mozart In The Jungle!

Amerikalı obua sanatçısı, yapımcı, konuşmacı ve gazeteci Blair Tindall’ın 2005 yılında kendi müzikal tecrübelerinden hareketle yazdığı “Mozart In The Jungle: Sex, Drugs and Classical Music” adlı kitabının, Amazon Stüdyoları tarafından uyarlaması yapılan dizisi; Gael García Bernal ve Malcolm McDowell gibi usta oyuncuları bünyesinde barındırmasıyla dikkat çekiyor.

Toplam 4 sezondan oluşan ve göze olduğu kadar kulaklara da hitap etmeyi amaçlayan dizi, klasik müzik ile ilgilenen – ilgilenmeyen herkesin izleyip keyif alabileceği kadar akıcı ve müzikal anlamda öğretici oluşuyla diğer komedi – dram dizilerinden ayrılan bir imaj çiziyor.

Ayrıca dizide, özellikle günümüz klasik müzik dünyasında öne çıkan Alondra De La Parra ve Gustavo Dudamel gibi Latin Amerikalı orkestra şeflerinin; Gael García Bernal’in hayat verdiği Meksikalı orkestra şefi Rodrigo karakteriyle birlikte basit bir izdüşümlerine rastlamak da oldukça mümkün.

New York Senfoni Orkestrası içerisindeki düzeni ve düzensizlikleri, müzisyenlerin kişisel hayatlarının özelinde gerçekçi ve başarılı bir biçimde ekrana aktaran dizi; zaman zaman Joshua Bell, Gustavo Dudamel, Monica Belluci gibi önemli isimleri de konuk etmeyi ihmal etmiyor. Mozart In The Jungle, Klasik müziğin dans ve opera gibi diğer sanatlarla da olan keyifli ilişkisine eğilerek, görsel ve işitsel bir şölen sunarken; öte yandan izleyicilerin playlistlerini süsleyecek güzellikte yeni eserler keşfetmelerine de olanak sunuyor.

 

Mozart In The Jungle’dan yola çıkarak hazırladığım ve içerisinde bizzat severek dinlediğim, dünyanın çeşitli yerlerinden bestecilerin eserlerine de yer verdiğim, klasik müzik listesine de şu linkten ulaşılabilir.

https://open.spotify.com/playlist/3ZVhO32OxpzAU4E8iNzGhx?si=-sh5k9AYQn2H5gtAongYuQ

 

Keyifli izlemeler ve dinlemeler.