Mutlaka Okumanız Gereken 5 George Orwell Kitabı

George Orwell

İngiliz edebiyatının en önemli isimlerinden George Orwell, günümüzde de okunurluğunu kaybetmemiş bir yazardır. 1903 yılında Hindistan’da dünyaya gelmiş ve gerçek adı Eric Arthur Blair olan yazar, Eton kolejinde eğitim görmüştür.

Kendine has yazım tarzını yaratan Orwell, her yazarın kendi tarzını bulması gerektiğini söyler. Yazımında uzun cümleler yerine daha kısa cümleler kullanmıştır ve bu nedenle aktif bir anlatıma sahiptir. Günlük hayatta kullanılan kelimeleri kullanmış ve okunması daha kolay yazılar ortaya çıkarmıştır. Yazarın derin gözlem yeteneğini kitaplarında mutlaka hissedeceksiniz. Günlük dili benimsemiş olmasının yanı sıra özellikle bazı kitaplarında betimleme konusunda büyük bir ustalık göstermiş ve okuyucuyu anlattığı yerlere götürmeyi başarmış diyebiliriz. Yazdığı dönemi göz önünde bulundurduğumuzda kitapların konu ve anlatımları oldukça etkileyicidir. Tüm kitaplarını okumanızı önersek de kendi görüşlerimize göre 5 kitabını derledik.

Hayvan Çiftliği

“Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar diğerlerinden daha eşittir.”

Bir masal anlatımıyla yazılan Hayvan Çiftliği içeriğinde oldukça derin bir konuya değiniyor. Dönemin politikasına bir bakış getiren roman, bence yalnızca o döneme değil geçmişe ve geleceğe de aynı şekilde eleştiri olmaya devam ediyor. Romanda açıkça Stalin’e gözler çevriliyor olsa da, tarihte olan tüm diktatör yönetimlere bir eleştiri söz konusu.

1984

“Bilinçleninceye dek baş kaldıramayacaklar, baş kaldırmazlarsa da hiçbir zaman bilinçlenemeyecekler.”

George Orwell’ın en bilinen ve Big Brother karakteri ile tanınan romanıdır. Yazar kitabında ütopik bir dünya kurmuştur ve diktatörlüğü ve iktidarı en iyi şekilde anlatmıştır. Romanıyla, sorgulamanın değerini ve önemini okuyucunun yüzüne vurmuştur. Yarattığı dünyanın insanlara direttiklerine karşı gelen Smith’in aşkını ve isyanını anlatır.

Paris ve Londra’da Beş Parasız

“Yıldız gösterisi bedava; gözlerini kullanmak için paraya gerek yok.”

Orwell, bu kitabında gözlem yeteneği ile öyle başarılı betimlemeler yapmış ki, eminim okuduğunuzda kendinizi o yoksulluğun içinde hissedeceksiniz. Gerçek hayata büyük bir pencereden bakmanızı sağlayacak, yoksulluğu, yardımlaşmayı ve pek çok farklı duyguyu görecekseniz. Mutlaka okunması gereken en değerli romanlardan biri.

Boğulmamak İçin

“Hepimizi satın almışlar, hem de kendi paramızla.”

Kitabın orta yaş karakteri George’un, George Orwell’la adaş olmasının bana kalırsa bir nedeni var. Karakter George’un geçmişine gideceğimiz romanda, savaşın yarattığı içsel yıkımları ve savaştan sonra ülkenin toparlanma dönemini göreceğiz. Hüzünlü bir hikaye olsa da yer yer sizi gülümsetecektir de. Daha ilk sayfadan sizi içine alacak kitabı bir solukta okuyabileceksiniz.

Aspidistra

“Ölmüş ve kokuşmakta olan bir dünyada yaşadığımızı örnekleriyle anlatmak ne kadar eğlenceliydi.”

Aspidistra: Bir bitki çeşididir, zor şartlara karşı dayanıklı olması, sürekli yeşil ve ayakta kalması ile insanlar açısından umudu simgeler ve bu yüzden de İngiltere’de orta sınıfın simgesi olmuştur. Kitabın karakteri Gordon, düzene karşı duran ve yazma tutkusundan vazgeçmeyen bir insandır. Ancak karşı çıktığı sisteme karşı kararlılığını sürdürebilecek mi yoksa sistemin bir parçası olmak kaçınılmaz mıdır?