Norm Ender Mekânın Sahibi Mi?

19 Temmuz’da yayınladığı “Mekânın Sahibi” teklisi ile Türkçe Rap camiasını alevlendiren Norm Ender, Ezhel ve Ben Fero’ya “sataşarak” ya da “diss” atarak bir ders vermek istedi. Yayınladığı Türkçe Rap şarkısında kendisini Mekânın Sahibi ve Kral olarak adlandırılan Norm Ender peki neden böyle söyledi?

28 Temmuz’da TV 100’de yayınlanan Okan Bayülgen’in programına konuk olan Norm Ender hem son teklisi hakkında hem de Türkçe Rap hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaptığı müziğe özellikle Rap değil de Türkçe Rap demelerinin sebebinin Rap kültürünü Türk kültürüyle harmanlamış olmalarından kaynaklandığını belirtti. Norm Ender’e göre Rap müzik toplumsal, kişisel sorunları anlatmak için yapılan anlamlı ve ritmik şarkılardır. Fakat Rap müziğin daha fazla kitleye ulaşması için Rapçiler’in izlediği yok anlam ile insanları çekecek nesnelerin birleştirilmesi. Norm Ender son dönemdeki popüler Rap şarkıların anlamdan yoksun ve sadece nesneye bağlı olduğundan mustarip olduğunu da dile getirdi. Söyleşilerinde ise kendisine bu durum sorulduğunda “Sakin olun, tek tek anlatacağız, kulaklarını çekeceğiz.” dediğini aktardı. Son teklisinin sonunda kendisine “Kral” demesini de dinleyicilerinin kendisine hitabı olduğunu söyledi.

Diss atmasının bir sebebinin de Rapçiler’in atışmasının Türk kültüründeki âşık atışmasına benzediğini ve kültürümüzde olduğunu da söyledi.

Kendisine yenilikçi değil diyenlere ise kesinlikle yenilikten yana olduğunu fakat sözlerin ve söz kültürünün eskiye bağlı kalmasının, anlamsızlaşmamasın elzem olduğunu dile getirdi.

Popüler Rap’in Türkçe Rap’e kültürel bir zarar vermesini istemeyen Norm Ender programdaki cevaplarıyla ve duruşuyla da izleyicilerin beğenisini topladı.