Nüfusunun %95’i Erkek Olan ve Dünya’nın En Küçük Ülkesi; Vatikan

1- Resmî adı Vatikan Şehir Devleti.

2- Güney Avrupa’da, İtalya’da yer alır. 0.44 km karelik bir havzaya sahiptir.

3- Vatikan’ın başkanı Papa’dır ve Katolik mezhebinin ruhani lideridir. Dediği her şey yasa hükmündedir.

4- Mutlak monarşiyle yönetilir.

5- Papa’nın yetkileri sadece Vatikan başkanlığı ve katolik kilisesinin ruhani başkanlığıyla sınırlı değildir. Aynı zamanda yasama, yürütme ve yargının da başkanıdır.

6- Vatikan sembolik olarak 100 kişilik bir orduya sahiptir. Bu orduda yer almak için, İsveç vatandaşı ve Katolik olmak gibi bazı şartlar gerekir.

7- Nüfustan söz edecek olursak dünyanın en küçük ülkesi olduğu gibi, dünyanın en az nüfusuna sahip ülkedir. Vatikan’a kayıtlı resmi nüfus 1000 civarındadır. Dünya’nın en küçük ülkesi olduğundan dolayı turistlerin dikkatini çeken ülke, her yıl binlerce insanı ağırlamaktadır.

8- Ülke UNESCO’nun tamamen koruması altındadır.

9- Ülkenin %95’i erkeklerden oluşmaktadır. Bir kadının Vatikan’da yaşayabilmesi için İsveçli bir muhafızla evlenmesi gerekir. Tabii bu evlilikte bazı şartlar gerekmektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir: evlenecek kadının üniversite mezunu olması ve evlenmeleri için kiliseden onay almaları.

10- Vatikan doğum oranı ‘0’ olan tek devlettir.

11- Vatikan’ın tüm elçilikleri Roma’da bulunmaktadır. Nedeni ise ülkelerine yabancı temsilcilerin yerleşmesine uygun görülmemesidir.

Vatikan Elçiliği İstanbul

12-Ülkedeki mağazalarda vergi yoktur fakat bu durum sadece Vatikan sakinleri için geçerlidir.

13- Ulaşım ağına bakacak olursak dünyanın en küçük ülkesinden beklediğimiz gibi, dünyanın da kısa demiryoluna sahiptir. Yaklaşık 1km olan demiryolu aynı zamanda 300 metredir. İlk başlarda sadece Papa için açılan bu tren daha sonra halka ve turistlere de açılmıştır.

14- Papa Sixtus IV tarafından 15. Yüzyılda kurulmuş olan Vatikan Apostolik Kütüphanesi’nde 1 milyondan fazla kitap bulunmaktadır. Burayı özel yapan şeylerden biri de 150.000 kitabın el yazması olmasıdır. Her yıl kütüphaneleri 6.000 kitapla yenilenmektedir

15-16. yüzyılın ortalarında başlanan, yapımı 120 yıl süren ve hala sürmekte olan Aziz Petrus Bazilikası kilisesi dünyanın en büyük Hristiyan kiliselerinden biri olma unvanına sahiptir.