Ocak Keşifleri – Bu Ayın Önerileri

Evet uzun zamandır yoktum, bir dizi şey yaşadım. Bazen burayı günlüğüm olarak kullanmak istemiyor değilim.  İşte herkes kendi yaşadığı hayatı değerli görüyor ve kendi derdini dünyanın en büyük derdi sanıp herkese duyurmak istiyor. Ama size şunu diyebilirim hayatımın altı üstünden çok da iyi değil. Çünkü özlem bambaşka bir şey, öleni özlemek çılgınlık gerektiren bir şey. 

Özlem benim için hep sonunda bitecek bir şeydi kavuşmaya giden yoldu ama bu sefer özlem duyduğum insana kavuşamayacağım. O yüzden sürekli karşımıza sosyal medyada çıkan bir söz var ya ”bir gün hepimiz son selamını verip son kahvesini içecek ve kimse bunun farkına varamayacak.” O yüzden her kahvenin tadını çıkarıp, her selamı son selamımızmış gibi verelim. Bu da benim naçizane hatırlatmam olsun size.

Daha fazla uzatmayacağım ve sizi keşiflerimle baş başa bırakacağım sizden tek ricam şarkı önerimi kulaklıkla ve son sesle dinlemeniz. Şubat keşiflerinde görüşmek üzere. Bir de sizce her doğru her yerde söylenir mi? 

Ocak Ayı Sözü – Peyami Safa

Aptallar bütün hayatları boyunca akıllı kişilerle gezseler bile gerçekleri öğrenemezler.
Hiç kaşık çorbanın lezzetini alabilir mi?

Ocak Ayı Youtube İçerik Önerisi

Bilim Tarihinden Silinmesi Gereken Olay: ÖJENİ!

İzlerken bu kadarı da olmaz diyeceğiniz hatta bir insan bu kadar da yanlış anlaşılmaz, Darwin yine ters döndü mezarında diye düşünüp tarihten kesinlikle silinmesi ve hatta akıllardan bir daha geçmemesi için hafızaların da silinmesi gereken bir olay Öjeni. Gelin beraber tarihin akıl almaz sayfalarında yolculuğa çıkalım. Merak etmeyin bu kadar vahşet ve acıdan bahsettiğime göre rehberlerimizden biri de Hitler olacak!

Ocak Ayı Şiir Önerisi – ILLUSION

Orhan Veli Kanık
Orhan Veli Kanık absurdizi.com

Eski bir sevdadan kurtulmuşum;
Artık bütün kadınlar güzel;
Gömleğim yeni,
Yıkanmışım,
Traş olmuşum;
Sulh olmuş.
Bahar gelmiş.
Güneş açmış.
Sokağa çıkmışım, insanlar rahat;
Ben de rahatım.

Ocak Ayı Film Önerisi – Nietzsche Ağladığında

Kendisine karşı saplantılı düşünceler bulundurduğu Bertha adlı hastasını unutmak için bir süredir eşi Matilda ile tatilde olan Breuer, garip ve kaba bir not alır, notun sahibi bayan Lou Salome’dir ve doktorla önemli bir konu hakkında görüşmek istemektedir.
Buluşmada, kısa süre önce aşk yaşadığı Friedrich Nietzsche’nin fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkları olduğundan bahseder. Ayrıca intihara meyilli olduğundan ve ümitsizlik içinde olduğundan da bahseder. 2 yıl içinde 24 farklı hekime gitmiş olmasına rağmen bir çare bulamadığını söyler. 
Bu nedenle doktorlara olan itimadı azalan Nietzsche’yi fark ettirmeden tedavi etmesini ister.  Doktor her ne kadar kabul etmek istemese de, Salome‘ nin kusursuz güzelliğinden etkilenir ve Nietzsche‘yi bir yolunu bulup Viyana’daki kliniğine getirmesini rica eder
. Gittiği doktorunda kendi içinde sıkıntıları olmasına üzerine birbirleri ile mesleki değiş tokuş yaparlar ve  birbirleri ile doktor-hasta ilişkisi içine girerler. Ve karşılıklı tedavilere koyulurlar.

absurdizi.com film

Ocak Ayı Şarkı ÖnerisiLudovico Einaudi – Experience

İtalyan piyanist Ludovico Einaudi birçok eseri takdire şayan fakat içlerinden çok azı hayatın akışında arka fonda çalacak parçalardan biri, tıpkı Experience gibi. Şimdi sizinle beraber ben de kulaklıklarımı takıp bu parçayla hayatımın başladığı andan şuan ki parçalanmaz akışına yolculuğa çıkacağım.