Oğuz Atay’ın Öyküsü “Korkuyu Beklerken” Şimdi Sahnede

Oğuz Atay’ın Unutulmaz Eseri “Korkuyu Beklerken” Doğukan Uludağ yorumu ile Sahnede

“Korkuyu Beklerken” İstanbul Entropi Sahne’de 30.03.2019 tarihinde saat 20.30’da tiyatro severleri bekliyor. 1 saat 30 dakika süren oyun tek perdeden oluşuyor.

Biraz bile edebiyata merakınız varsa muhakkak okumuşsunuzdur Korkuyu Beklerken’i. Okuyan herkesin önerdiği, Oğuz Atay’ın kendine has dili ile yazılmış öykü, şimdi sahnede.

Korkuyu Beklerken, genç bir adamın öyküsüdür. Şehirden uzak bir yerde yalnız yaşayan bu adam, beklenmedik bir mektup bulması ile rutin hayatının dışına çıkar. Öykü, genç adamın mektubu bulduktan sonra yaşadığı huzursuzluğu, içerisinde dönen çıkmaz düşünceleri, bunalımları ve en önemlisi korkuyu anlatır.

Tiyatro oyununu izlemeye gitmeden önce öyküye tekrar bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Doğukan Uludağ

1991 yılında dünyaya gelmiştir. Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Oyunculuk bölümü mezunudur. Bremen Mızıkacıları, At, İçerdekiler, Keşanlı Ali, Sığıntılar ve Garaj tiyatro oyunlarında oynamıştır. Korkuyu Beklerken tiyatro oyununun hem yönetmenliğini hem de oyunculuğunu üstlenmiş.

 

 

 

Eser tek kişi (Doğukan Uludağ) tarafından sahnelenir. Belki de öykünün içerisindeki tek kişilik anlatım ve yalnızlığı en iyi bu şekilde yansıtabileceğini düşünmüştür sanatçı. Uludağ uyarlamasında, öyküden bir kısmı çıkarmış. Tek bir kişinin etrafında dönen öyküyü biraz daha yalnızlaştırmış diyebiliriz. Öykünün orijinal halinden eksiltmeler yapılsa da asıl anlatılmak istenenden ve etkileyici konusundan hiçbir şey kaybetmemiş diyebilir.