Yeni Zelanda doğası absurdizi.com

Okyanusya’nın Modern Ülkesi Yeni Zelanda

Yeni Zelanda Hakkındda bilgiler absurdizi.com
Yeni Zelanda Bayrağı

1- Resmi adı: Yeni Zelanda olan ülkenin başkenti ise Wellington’dur.

Yeni Zelanda başkenti absurdizi.com
Wellington

2-Yeni Zelanda’nın nüfusu 4 milyondur. Neden saf şehir dendiğini anlamışsındır, her bakımda yaşanılası ve çoğu parkın milli park olarak ilan edilmesiyle dünyanın en saf suyuna da sahiptir.

Yeni Zelanda Milli Park absurdizi.com

3-İngilizce, Maorice ve İşaret dili konuşulmaktadır. Para birimi Yeni Zelanda dolarıdır. Hobbitlerle ilgili görselleri paralarının üzerine basma hakkında sahip olan tek ülkedir ve ülkemizle olan zaman dilimi farkı 10 saat zaman dilimi ileridedir.

yeni zelanda parası absurdizi.com

4-Resmi Dini: Metodist, Katolik, Angalikan ve Presbiteryan.

St Peter's Anglican Church absurdizi.com
St Peter’s Anglican Church

5-Yüzölçümü bakımından 270,534 km2 olan ülke Güneybatı Pasifik Okyanusunda, 2 büyük ada ve birçok küçük adalar üzerine kurulmuş bir güney yarım ülkesidir.

Yeni Zelanda konumu absurdizi.com

6- Yeni Zelanda’nın asıl halkı olan Maorilerdir. 1500 yıl önce Doğu Pasifik adalarından gelen halk Polinezya grubunun bir kavmidir. Ülkeye 1769 yılında İngiliz kaşiflerin gelmesiyle Yeni Zelanda İngiltere’nin kontrolü altına alındı. Yerli halk İngilizlerle çatışmaya girişselerde adaları İngiltere’nin himayesi altına vermek zorunda kaldı. 1. Dünya Savaşının başlamasıyla Yeni Zelanda İngilizler tarafında yer alarak savaşa katıldı ve Osmanlı karşısında nüfusunun %58’ini kaybetti. Aynı senaryo bu sefer 2. Dünya Savaşında Almanlar ve İtalyanlar karşısında yaşansa da şu an İngiltere’ye tabi monarşik bir yönetimle yönetilir. Yani Kraliçe Elizabeth Yeni Zelanda’nın da resmi kraliçesidir.

Yeni Zelanda absurdizi.com maoriler
Maoriler

7- Yeni Zelanda’nın başkenti olan Wellington, dünyanın en güneyinde kalan başkenti unvanını almaktadır.

absurdizi.com wellington
Wellington

8-Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu her ne kadara random atmışım gibi gözüksede bu isim dünyanın en uzun yer ismine sahip olan Yeni Zelanda da  bir yere ait. 🙂

Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu absurdizi.com
Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu

9- Yeni Zelanda da yerleşik nüfusun sadece %5’ini insanlar oluşturmaktadır.

Yeni Zelanda nüfusu absurdizi.com

10-Toplumsal cinsiyet ilişkilerinde ve eşitlik konusunda oldukça hassas olan Yeni Zelanda 1893’te kadına seçme hakkını veren ilk ülke olmuştur. 2010 yılında ise eşcinsel evliliklerin yasallaşmasını sağlamıştır.

Yeni Zelanda başbakanı kadın

11-Duru ve berrak suların olduğu bu ülkede akla ilk gelen, çevre  bilincinin oluşmuş bir halka sahip olmasıdır ve ülkenin hiçbir yerine nükleer santral kurulmamıştır.

Yeni Zelanda doğası absurdizi.com

12-Elbette her ülkede olduğu gibi Yeni Zellanda’nın da sizi şaşırtacak bir yönü var, 1990 yılında başbakan ülke için ‘Ulusal Büyücü’ atadı.

Yeni Zelandanın ulusal büyücüsü absurdizi.com
🙂

13-Yeni Zelanda da yerleşik nüfusun sadece %5’ini insanlar oluşturmaktadır. Haliyle en duru suların olduğu Milli Park, bu ülkededir.

Fiordland Ulusal Parkı  absurdizi.com
Fiordland Ulusal Parkı 

Umarım bir gün yolunuz Yeni Zelandaya düşer. 🙂