Oldukça Keyifli Podcast Önerileri

“İnternet radyo sohbeti” olarak özetlenebilen podcastler, özellikle son zamanlarda iyice yerleştiler hayatımıza. Günlük işlerimizin bir parçası oldular adeta. Bir yerden bir yere giderken, yürürken, otururken, dinlenirken ve kahvemizi demlerken eşlik ediyorlar bize. Teknolojiden, bilimden, ilişkilerden, filmlerden, dizilerden, gündemden ve daha nicesinden bahseden podcastlere rastlıyoruz. Sonuç olarak, bana kalırsa hayatımıza bu kadar yerleşmiş olmalarının nedenlerinden biri şüphesiz istediğimiz her konuda podcast bulabiliyor olmamızdır. Podcastseverler, tavsiye isteyenler ve yeni başlayacaklar için birbirinden güzel beş farklı kategoride podcast önerisiyle geldim.

1- Evrim Kuran

Etkileyici ses tonu ve anlattıklarıyla, dinlemekten çok keyif aldığım biri Evrim Kuran. Anlattıkları oldukça öğretici ve sorgulatıcı. Kimi zaman hikaye anlatıyor, kimi zaman da söyleşiler gerçekleştiriyor. Podcastlerinin en sevdiğim yanı, gündeme ve toplumsal sorunlarımıza değiniyor olmaları. Üstelik podcastlerinin süresi de öyle yerinde ki… Kendi hazırladığı bölümleri oldukça öz tutmuş Evrim Kuran. Bazen iki dakikaya sığdırıyor aktarmak istediklerini. Hal böyle olunca, sıkılmıyor dinleyici. Bazı podcastlerini kaç kere dinledim bilmiyorum. Ayrıca kendisi, katıldığı başka programlardaki konuşmalarını da podcast serisine yüklüyor. Evrim Kuran sayesinde, dört beş dakikada çok şey öğrenmiş olarak buluyorum kendimi. Yazarlardan, ressamlardan, alıntılardan besleniyor diyebilirim. Dilimizi çok güzel kullanıyor. Diğer dillerden bahsedip kelime kökenlerini ve hikayelerini anlattığı da oluyor. Bazen de, dokunaklı cümleleriyle tavsiyelerde bulunuyor.

“Kalbine güneşi asanlardan ol, tükenme.”

2- Alışkanlık Olsun

Diyetisyen Zeynep Çapay’ın hazırladığı Alışkanlık Olsun, sağlıklı yaşamaya dair önerilerde bulunuyor dinleyicilerine. Çapay’ın sohbet havasında yaptığı konuşmalar, alışkanlıkları değiştirmek için oldukça etkili bilgiler içeriyor. Verdiği öneriler de oldukça uygulanabilir olunca dinlerken oldukça iyi hissettiriyor. Bazen de yaptığı samimi motivasyon konuşmalarıyla, yaşadığımız sıkıntıların uçup gitmesini sağlıyor adeta.

3- Didik Didik Freud

Tıp alanında iki uzman Serol Teber ve Şenol Ayla tarafından hazırlanmış olan Didik Didik Freud, eski bir radyo programı aslında. Program, 2004 yılında Açık Radyo’da yayınlanmış. Günümüzde, çeşitli platformlarda podcast halini bulmak mümkün. Nöro-psikiyatri uzmanı Serol Teber’in anlatımı ve Şenol Ayla’nın da katkılarıyla oldukça keyifli bir podcast serisi Didik Didik Freud. Dinlerken, Freud’un yaşamı ve çalışmaları hakkında bilgi topluyoruz. Araya serpiştirilmiş olan müzikler de oldukça başarılı. Ortalama 50 dakika olan bölümlerin su gibi aktığını da söyleyebilirim.

4- Ses Olsun

“Okurken günlük hayatın telaşına ara verdiren metinler ses olsun.” amacıyla yola çıkmış olan bir podcast serisi Ses Olsun. Öyküler, denemeler, hikayeler ve yazıları sesli olarak dinleyebiliyoruz sayelerinde. Kısa ama güzel bir şey arama telaşındaysanız, Ses Olsun tam size göre. Bölümleri ortalama 5-10 dakika ve oldukça keyifli dinlemesi.

5-Bunu ben de yaparım

Çok sevdiğim İbrahim Selim’in seslendirmesini yaptığı bir podcast serisi var sırada. İbrahim Selim ve ekibinin söylemiyle “kent insanının canını sıkan” durumları ele alıyor bu podcast. Bilgiyi ve hoş sohbetini çok güzel harmanlıyor İbrahim Selim. Yaptığı tespitler ve verdiği tepkilerle hayran bıraktırıyor kendisine. Bunu ben de yaparım serisi, belli ki üzerine oldukça emek verilmiş bir seri. Anlatılmak istenen konu aktarılırken kullanılan cümlelerin özenle seçilmiş olduğunu düşünüyorum her dinlediğimde. Bu konular İbrahim Selim’in kendine has mizacıyla karşımıza çıkınca çok özel bir podcast diyebilirim.

Son olarak Ben Tulya Tuana Diplomat. Ve bu yazı da absurdizi.com’daki ilk öneri yazım. Sevgiyle kalın, tükettiğinizden çok üretin ve bana yazın!