Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 200 Film (1)

Adı pek klişe olan yeni serimize hoş geldiniz! Film arayan arkadaşlarımız için güzel bir rehber liste olması dileğiyle. 200 filmi tümden paylaşmak biraz sıkıntılı olur diye düşündük bu yüzden 200 filmlik listemize her hafta 5 film eklemeyi planlıyoruz. Film listelerimize yorum yaparak sizler de eklemeler yapabilirsiniz. Lafı çok uzatmadan 5 filmlik ilk listemize geçmek istiyorum.

  • Bir Taşra Papazının Güncesi (1951)

Yönetmenliğini ve senaryosunu Robert Bresson’n yaptığı ve Claude Laydu’nun başrol oynadığı bir 1951 Fransız filmi.  İngiliz yazar Georges Bernanos’un aynı adlı romanından uyarlanan film, birçok ödüle de layık görülmüştür. Ayrıca Andrey Tarkovski’nin en sevdiği film olduğunu belirtmek isteriz.

  • Sevmek Zamanı (1955)

Türk sinemasının usta ismi Metin Erksan’ın yönetmenliğini yaptığı film, sinemamız için bir devrimdir desek abartmış olmayız herhalde. Başrollerini Müsfik Kenter ve Sema Özcan’ın paylaştığı film, İzleyebileceğiniz en iyi aşk temasını işleyen Türk filmi olduğunu düşünüyoruz.

  • Kaplumbağalar da Uçar (2004)

Bir İran filmi olan Kaplumbağalar da Uçar, “Sarhoş Atlar Zamanı” filmiyle de tanıdığımız Bahman Ghobadi tarafından yönetilmekte. Birçok uluslararası filmden ödüllerle dönen bu başyapıt, savaşın acımasızlığını gözler önüne sermekte.

  • Büyük Diktatör (1940)

Yönetmenliğini ve başrolünü Charlie Chaplin yapmıştır. Yahudilerin ikinci dünya savaşı sırasında uğradığı zulmü ironik bir anlatımla anlatılan fiilmde beş dalda Oscar adaylığı bulunmakta.

  • V for Vendetta (2005)

Wachowski kardeşler tarafından Alan Moore’un aynı adlı çizgi romanının  sinemaya uyarlanmasıyla V For Vendetta filmi oluşmuştur. Filmin yönetmenliğini Matrix filmindeki yardımcı yönetmenliğiyle tanıdığımız James McTeigue yapmıştır. Başrollerini Natalie Portman ve “V” karakterini canlandıran Hugo Weaving paylaşmıştır.

“Remember, remember, the fifth of november!”