Ölmeden Önce Okumamız Gereken 200 Kitap (2)

Ölmeden Önce Okumamamız Gereken 200 Kitap adlı serimizin ikincisinde; Çocuklar için yazılmış gibi görünen fakat büyüklere ders veren, eğlendirirken düşündüren ve hayatımızın her anına işleyen kitapları sizler için derledik. Öyleyse. hiç vakit kaybetmeden kitaplara göz atalım…

  • Küçük Kara Balık (Samed Behrengi)

Samed Behrengi’nin çocuklar için yazmış olduğu ” Küçük Kara Balık” isimli masal kitabı, Küçük bir kara balıktan çok devrimci bir balığı anlatır. Kitap 12 Eylül 1980 darbesinde ülkemizde yasaklanmıştır. Sorgulayan, diğer balıkların ona söyledikleriyle yetinmeyen, meraklı bir balıktır; Küçük Kara Balık. Gölün çevresini; annesini ve doğup büyüdüğü gölü terk edebilecek kadar çok merak ediyordur. Bu sebepten bir gün gizlice her şeyi geride bırakır. Küçük Kara Balık; toplumun bize dikte ettiği kuralları, zihnimize çizdikleri sınırları kaldırabilmek adına dışarı çıkıp, yeni yerler keşfedip, Ölmeden önce kalan kısacık vaktimizi özgür ve her daim yeni şeyler öğrenerek geçirmemiz gerektiğini anlatır. Kitap, Bratislava ve Bologna Dünya Çocuk fuarlarında ödüller almıştır.

  • Yanlışlıkla Dünyanın Öbür Ucuna Uçan Çocuk ( John Boyne)

Aynı zamanda “Çizgili Pijamalı Çocuk” adlı romanıyla tanıdığımız; John Boyne, ailesi ve çevre tarafından dışlanan bir çocuk ve onun gibi dışlanan insanların verdiği zorlu psikolojik yaşam mücadelesini, normal olmak ve farklı olmak fiillerinin anlamlarını, ırkçılığı; fantastik olaylarla anlatır.

  • Beyaz Gemi (Cengiz Aytmatov)

İlk baskısı 1991 yılında yayımlanmış olan roman, dedesi ve üvey babaannesi ile yaşayan küçük bir çocuğun gözlerinden okura sunulur. Romanda iki tip karakter vardır. Bazı karakterler zalim ve güçlü iken bazıları saf ve güçsüzdür. Haksızlıkların, zulümlerin, şiddetin çok fazla yaşandığı bu romanda; Cengiz Aytmatov küçük bir çocuğun hayal dünyası ile mutlu olmaya çalışmasını, balık olup babasının içerisinde olduğunu düşündüğü beyaz gemiye ulaşabileceğine olan inancını ve doğanın inanılmaz güzelliklerini etkileyici üslubuyla anlatmıştır.

  • Momo (Michael Ende)

“Momo ya da zaman hırsızlarının ve çalınmış zamanı insanlara geri getiren çocuğun tuhaf öyküsü”

Momo özel bir çocuktu, çok iyi bir dinleyiciydi. Konuşurken onun gözlerine bakıp da yalan söylemek mümkün değildi.misafiri hiç eksik olmazdı. İnsanlar onun yanına gelip saatlerce konuşurdu. Momo ise onları pür dikkat dinler ve karşısındaki insanların akıllarına parlak fikirler gelmesine, eğer insanların hataları varsa onları fark etmelerine sebep olurdu. Gün geçtikçe, Momo’nun misafirleri azalmaya başladı, artık insanların, Momo’ya ayıracak, çocuklara ayıracak, kendilerine ayıracak vakitleri kalmamıştı…

  • Küçük Prens (Antoine de Saint-Exupery)

Kitap, uçağı Sahra Çölüne düşen bir pilotun Küçük Prens ile karşılaşması ile başlar. Küçük Prens pek çok gezegeni gezer, sıra dışı olaylar yaşar ve bu olayları pilota anlatır. Küçük Prensin anlattığı olayları dinleyen pilot, aslında diğer gezegenlerin dünyadan pek farklı olmadığını, orada yaşayanların da dünyada ki insanlar gibi hırs ve paraya esir olduğunu, sanatı boş bir uğraş olarak gördüklerini, gerçek dostlukları parayla satın alamayacakları için çıkar ilişkileri içerisinde olduklarını görür. Kitap 6 nisan 1943 tarihinde Fransızca ve İngilizce olarak yayımlanmıştır. Yayımlandığı günden bu güne tam 300 dile çevrilmiş, sahnelenmiş ve filmi çekilmiştir. Ayrıca, Retro Hugo en iyi kısa roman ödülünü almıştır.