Oscar Dediğin Metalden Bir Heykelciktir

Oscar ödülleri ya da diğer bir adıyla Akademi ödülleri. Aynı zamanda sinema dünyasının en prestijli ödülleri. Hazır bu sinema dünyasının en prestijli ödüllerinin töreni de yaklaşmışken, son senelerin En İyi Film Oscar’ı kategorisindeki favori filmlerimle sizleri tanıştıracağım. Kazanan filmlerin her zaman favori olduğu söylenemez.

2021 En İyi Film Oscar’ı

Kazanan: Nomadland

Favorim: Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

Önceki seneler kadar iddialı adayların olmadığını düşündüğüm bu senenin En İyi Film Oscar’ı adayları arasında favorim, Judas and the Black Messiah. Yaşanmış bir hikayeyi temel alan film, Daniel Kaluuya’nın Oscar’a göz kırpan oyunculuğuyla izlemesi zevkli bir hal alıyor. Mank, Nomadland, The Trial of The Chicago 7 gibi iddialı adayların boy göstereceği yarışta Oscar’a uzanması çok da zor değil.

2020 En İyi Film Oscar’ı

Kazanan: Parasite

Favorim: Parasite

Parasite

Aday olduğu 6 daldan 4 Oscar kazanan Güney Kore yapımı Parasite, En İyi Uluslararası Film kategorisinden ödülünü aldığı gibi En İyi Film kategorisinden de ödülle ayrılıyor. Özgün senaryosu, oyunculukları ve kendisine çeken olay örgüsüyle, Oscar’ı kazanacağının sinyallerini veren bir filmdi zaten. Aynı zamanda İngilizce dışındaki dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk film olarak da adını Oscar tarihine yazdırıyor. Kazanmaması beni bir miktar üzerdi açıkcası.

2019 En İyi Film Oscar’ı

Kazanan: Green Book

Favorim: Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

Queen grubunun efsanevi solisti Freddie Mercury’nin hayatını anlatan Bohemian Rhapsody, aday olduğu 5 daldan 4’ünden ödülle ayrılıyor. Rami Malek’in etkileyici performasıyla En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığı film, En İyi Film kategorisinde ise oldukça iddialıydı. Malek’in performansıyla yükseldiği film, En İyi Film Oscar’ını kazanmasını istediğim bir yapımdı. Ödül sahibi Green Book’a da kötü bir aday diyemeyiz tabii.

2018 En İyi Film Oscar’ı

Kazanan: The Shape of Water

Favorim: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

7 adaylıktan 2 ödülle ayrılan Three Billboards, Frances McDormand’ın Oscar kazanan performansıyla, kendisine hayran bıraktırdığı bir film. The Shape of Water’ın 13 adaylıkla kendisini gösterdiği törende, En İyi Film Oscar’ı da The Shape of Water’a gidiyor. Three Billboards’ın ödülü kazanamamasından daha çok, The Shape of Water’ın ödülü kazanması beni şaşırtıyor aslında. Başrolün mükemmel bir performans sergileyip, En İyi Film Oscar’ını alamayan başka bir aday film daha.

2017 En İyi Film Oscar’ı

Kazanan: Moonlight

Favorim: Arrival

Arrival

Rekor kıran 14 adaylık ile La La Land ve favorilerden biri olarak gösterilen 8 adaylığa sahip Moonlight varken zaten Arrival’ın Oscar’ı kazanamayacağı belliydi. Yanlışlıkla La La Land’e verilen ve bu yanlışlık anlaşıldıktan sonra gerçek sahibine verilen En İyi Film Oscar’ı Moonlight’a gidiyor. Favorim olan Arrival ise En İyi Ses Kurgusu Oscar’ıyla yetiniyor. Kafa karıştıran kaliteli bir bilimkurgu olan Arrival; sinematografisi, kafa karıştıran senaryosu ve bizi heyecanlandıran türüyle başarılı yönetmenin en iyi eserlerinden birisi.

2016 En İyi Film Oscar’ı

Kazanan: Spotlight

Favorim: The Revenant

The Revenant

Di Caprio’nun muhteşem oyuculuğuyla Oscar’ı kazandığı ve sinematografi konusunda harikalar çıkaran The Revenant ve prodüksiyonuyla kendisine hayran bırakmış Mad Max muhtemelen bu kategorideki adaylardan çoğu kişinin favorilerindendir. Benim de favorim kesinlikle The Revenant. Sinematografisi bir yana, başrolü bir yana, yönetmeni ayrı bir yana. Karşısında böyle güçlü adaylar olmasına rağmen Oscar’ı kazanan Spotlight’ı ise gerçekten tebrik etmek lazım.

2015 En İyi Film Oscar’ı

Kazanan: Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Favorim: The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

Oldukça iddialı filmlerin yarıştığı 2015 En İyi Film Oscar’ı kategorisinde, bir favori belirlemek gerçekten zor. Özellikle Whiplash, The Theory of Everything ve The Imitation Game gibi filmler yarışırken. Wes Anderson’ın kendine has özellikleri olan simetri ve kullandığı renk paletleriyle öne çıkan The Grand Budapest Hotel ise benim favorim. Bu filmlerin arasından büyük ödülle ayrılan Birdman ise gerçekten büyük bir başarı sergiliyor. Böyle iddialı filmlerin arasından büyük ödülle ayrılmak. Tebrikler.

2014 En İyi Film Oscar’ı

Kazanan: 12 Years a Slave

Favorim: Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

Matthew McConaughey ve Jared Leto’nun Oscar kazanan etkileyici performanslarıyla kendilerini gösterdikleri Dallas Buyers Club, üst düzey oyunculuklara rağmen Oscar’ı kazanamayan bir başka film. Gravity, Her, Captain Phillips gibi filmlerin yer aldığı kategorinin kazananı, 12 Years a Slave oluyor. Hem de Dallas Buyers Club dururken.

2013 En İyi Film Oscar’ı

Kazanan: Argo

Favorim: Django Unchained

Django Unchained

Yine muhteşem oyunculuklar ve kazanılamamış bir En İyi Film Oscar’ı. Christoph Waltz’un Oscar kazanan performansı ve DiCaprio’nun unutulmaz sahneleriyle izlemesi oldukça keyifli bir film, Django Unchained. Benim de favorim kendileri tabii ki. Yine de Oscar’ı kazanan Argo’ya bu ödülü hak etmediğini söylemek yanlış olur.