Pandeminin Getirdiği Yeni Trend: Online Konserler

Kuşkusuz 2020 yılı hiçbirimiz için hiç iyi geçmedi. Neredeyse bir tam seneyi dünyayı kuşatan bir salgının gölgesinde kısıtlamalar, korku, endişe gibi duygularla, son günlere doğru ise bariz bir bıkkınlıkla geçirdik. Her ne kadar gelecek yeni yılda daha güzel günler için umudumuz, hayallerimiz olsa da gerçek şu ki Covid-19 pandemisi hala sona ermiş değil. Ve maalesef biteceği tarih belli de değil.

Covid-19 salgını hayatımızdan pek çok güzel anıyı kaçırmamıza sebep oldu. Konserler, sergiler, söyleşiler, imza günleri kitap fuarları ve daha bir çok kültür sanat faaliyeti ya iptal edildi ya da belirsiz tarihlere ertelendi. Eğitim-öğretim dahi dijital ortamlara taşındı. Canlı dersler, Zoom toplantıları, görüntülü görüşmeler hayatımızın bir parçası haline geldi. Aslında bir açıdan dünya beklenenden daha hızlıca dijitalleşti diyebiliriz. Elbette bu duruma mecbur kaldık. Bir gün eski hayatlarımıza döndüğümüzde dileğimiz kaçırdığımız tüm bu anıları yeniden yüz yüze, fiziksel yakınlık içinde yaşamak. Hepimizin sabırsızlıkla beklediği o güne kadar elimizdeki imkanlarla sosyal ihtiyaçlarımıza da farklı çözümler aramaya devam ediyoruz.

Müzik sektörü için söz konusu çözümlerden biri online konserler oldu. Sanatçılar salgının ilk günlerinde kişisel sosyal medya hesaplarından takipçilerine moral vermek, çalışmalarını paylaşmak için canlı yayınlar gerçekleştirdiler. O günlerde sürecin bu kadar uzun olacağını kimse tahmin edemezdi. Fakat zaman geçtikçe konserler iptal edildi, kısıtlamalarla müzisyenlerin eserlerini sahnelemesi, maddi olarak kazanç sağlamaları imkansız hale geldi. İlk olarak sevilen sanatçı Harun Tekin “biletli online konser” formatını ülkemize taşıdı. Doğum gününde “Hediyeler” ismiyle makul bir ücret karşılığı izlenebilen canlı bir konser gerçekleştirdi. Ardından bu imkanı sağlayan platformlar çoğaldı. Mayıs ayında “İhtiyaç Haritası” “Festtogether Evde” etkinliğini online olarak gerçekleştirmişti.

Profesyonel çekimler ve akustik dışında tüm ekibin yer alabileceği organizasyonlar giderek arttı. Hem talep edilir oldu hem de müzisyenler için alternatif bir sahne imkanı sağladı.

Pandemi sebebiyle getirilen kısıtlamalar çerçevesinde yeni yıl kutlamaları da evlerde gerçekleşecek. Tam bu günlerde çeşitli kanallar ile sunulan konserler müzikseverler için oldukça sevindirici. Myopenstage, Passo, Jojo Live gibi uygulamalar üzerinden elektronik bilet sistemiyle yapılan konserlerin yanında sponsorlar aracılığıyla gerçekleşen ücretsiz konserleri de İnstagram, Youtube gibi dijital kanallardan takip etmek mümkün olacak.

Sizlere önümüzdeki günlerde gerçekleşecek online konserlerden bahsedeceğim.

Hadi Artık 2021 Yeni Yıl Konser Serisi

Maximum Genç İş Sanat ortaklığı ile “Hadi Artık 2021 Yeni Yıl Konser Serisi” başlattı. 23 Aralık-27 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan konser serisi içinde Son Feci Bisiklet, Melike Şahin, Can Ozan, Nilipek, Cem Adrian yer alıyor. Konserler Maximum Genç İnstagram ve Youtube hesaplarından ücretsiz şekilde yayınlanıyor.

Jojo Live Konserleri

Eski normalimizin vazgeçilmez konser mekanlarından olan Jolly Joker yeni normalde de yerini aldı. “Bizi hem birbirimize hem de sahneye bağlayan yeni nesil online eğlence platformu!” sloganıyla yola çıkan mekan kurduğu sistemle biletix üzerinden etkinlik bileti satışı gerçekleştiriyor. Şimdiye dek Yaşar, Ziynet Sali, Cem Adrian, Buray gibi isimlerin sahne aldığı online etkinlik serisi önümüzdeki günlerde de yoğun bir konser takvimi ile devam edecek. Ceylan Ertem, Emircan İğrek de bu konser ve etkinlik takvimi içinde yer alan müzisyenlerden bazıları.

+1 Fest “Gelsene 2021”

Online konser furyasının bir diğer kahramanı da +1. İnstagram üzerinden şimdiye kadar gerçekleştirdikleri konser yayınları binlerce kişi tarafından izlendi. Duman, Şanışer, Adamlar, Pentagram Artı Bir aracılığıyla müzikseverlerle buluşan isimler arasında yer alıyor. Önümüzdeki günler için kesin bir konser takvimi bulunmasa da konser keyfini evinden deneyimlemek isteyenlerin +1 sosyal medya hesaplarından takip etmelerinde fayda var.

Kendine Has Online’dan #EvdeKalFest

Bir diğer müzik ve eğlence platformu Kendine Has Online. Önceki aylar içinde “Kendine Has Konserler” ismiyle bir dizi online konsere aracılık eden ekip bu günlerde yılbaşı özel “EvdeKal Fest” etkinlikleri organize ediyor. Can Bonomo bu serinin ilk konseri olurken Mor ve Ötesi ve Kalben bu seri kapsamında yer alacak değerli müzisyenler olarak karşımıza çıkıyor.

İstanbul Blue Night ile Dijital Konserler

Ses ve görüntü kalitesi ile öne çıkan organizasyonlardan biri İstanbul Blue Night tarafından düzenlenen dijital konserler. Önceki aylarda Teoman, Dolu Kadehi Ters Tut, Gribin gibi isimleri sahnesinde ağırlayan İstanbul Blue Night önümüzdeki günlerde de dijital konser serisine yeni isimlerle devam edecek. Yotube kanalından izlenebilecek. Ayrıca kaçırdığınız konserleri profesyonel ses ve görüntü kalitesi ile yine İstanbul Blue Night youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Festtogether Yeniden

Geçen sene mayıs ayında “İhtiyaç Haritası” sosyal yardımlaşma platformu öncülüğünde sponsor markaların da desteği ile düzenlenen Festtogether Evde bu yıl 2-3 Ocak tarihlerinde yeniden gerçekleştirilecek. 2 Ocak’ta netdmüzik kanalından canlı bağlantılar ve konserlerle; 3 Ocak’ta ise biletli özel etkinliklerle evlerimize konuk olacak.

Gelirinin tamamının Covid-19 salgınından etkilenen sanat emekçilerine aktarılması amacıyla düzenlenecek Festtogether’ın destek biletleri satışa çıktı.

Ayrıca GarantiBBVA sponsorluğunda “Sesini Aç” Yapıkredi Bomontiada “Akustik” MigrosTv sosyal medya hesaplarında “90lar Yılbaşı Eğlencesi” etkinlikleri kapsamında sevilen sanatçılar müzikseverlerle buluşuyor. Pandemi sona erip de konser mekanları bağıra çağıra şarkılara eşlik eden, temas etme korkusu olmaksızın özgürce dans eden müzikseverlerle dolup taşana dek kendimiz ve toplumun sağlığı için evde kalıp müziğin keyfine online olarak ortak olabilirsiniz. Yeter ki bize umut veren, gelecek güzel günlere inancımızı diri tutan şarkılar nerede ve nasıl olursak söylensin. Müzik susmasın, daima hayatımıza eşlik etsin. Şimdiden müzik dolu mutlu yıllar herkese 🙂

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir